Trwa ładowanie...
d2gtrov

Akt oskarżenia ws. korupcji w zarządzie Łodzi gotowy

Akt oskarżenia dotyczący korupcji w byłym zarządzie miasta Łodzi wysłała we wtorek Prokuratura Okręgowa w Radomiu do łódzkiego Sądu Rejonowego. Oskarżonych jest sześć osób.

d2gtrov
d2gtrov

Pięciu oskarżonym: byłemu prezydentowi Łodzi, Markowi Cz. (UW), byłemu wiceprezydentowi Łodzi, Pawłowi P. oraz trzem współudziałowcom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "Integro": Henrykowi O., Maciejowi S. i Adamowi M. prokuratura postawiła dwa zarzuty. Dotyczą one działania wspólnego i w porozumieniu oraz przyjęcia korzyści majątkowych w kwotach 600 i 200 tys. zł.

Kwota 600 tys. została przyjęta w zamian za wydanie pozytywnych decyzji administracyjnych, związanych z planowaną budową supermarketu w Łodzi. Kwota 200 tys. została przyjęta w zamian za pozytywne rozstrzygnięcie przetargu na zakup nieruchomości w Łodzi pod budowę supermarketu - powiedziała we wtorek naczelnik wydziału ds. przestępczości zorganizowanej w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu, Elżbieta Tarka.

Pięciu oskarżonym grozi kara więzienia od 2 do 12 lat. Do stawianych zarzutów przyznał się prezes "Integro", Maciej S. Pozostali oskarżeni zaprzeczyli, a zarzuty o przyjmowaniu korzyści majątkowych określili jako pomówienia.

Sprawę korupcji w łódzkim zarządzie miasta najpierw badali policjanci Centralnego Biura Śledczego w Łodzi. W marcu 2001 roku postępowanie przejęła Prokuratura Okręgowa w Radomiu na zlecenie Prokuratury Krajowej.

d2gtrov

W czerwcu ubiegłego roku nastąpiły pierwsze zatrzymania i areszty. Były prezydent Łodzi, Marek Cz., jego zastępca, Paweł P. i adwokat Adam M. szybko opuścili areszty. Sąd zastosował wobec nich trzy inne środki zapobiegawcze. Były to: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł., zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem im paszportów oraz poręczenie osobiste.

Za Pawła P. poręczyli Marek Edelman i Jacek Kuroń. Za Marka Cz. - Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman i Marian Turski, a za Adama M. - przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej Witold Knychalski, dziekan wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi.

Marek Cz. i Paweł P. mieli kandydować do parlamentu z listy Unii Wolności. Po aresztowaniu ich przez sąd zostali zawieszeni w prawach członków tej partii i usunięci z jej list. W marcu i kwietniu tego roku Marek Cz. z przebywał w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim. Za zgodą lekarza był przesłuchiwany w szpitalu.

Henryk S. został zatrzymany na przejściu granicznym w Olszynie w nocy z 3 na 4 października ubiegłego roku. Usiłował wyjechać z kraju wynajętym w Niemczech samochodem. 4 października miał się stawić w prokuraturze. Henryk O. otrzymał wezwanie na przesłuchanie i potwierdził swoje stawiennictwo, a mimo to próbował wyjechać. Został wówczas aresztowany na dwa miesiące.

Wszyscy oskarżeni będą odpowiadać z wolnej stopy. (jask)

d2gtrov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gtrov
Więcej tematów