Akt oskarżenia przeciwko liderom PiS i PO. Chodzi o ukrywanie wydatków dot. kampanii prezydenckich

Sieć Obywatelska Watchdog Polska pozywa czołowych polityków PiS oraz PO. Do stołecznego sądu trafił właśnie subsydiarny akt oskarżenia. Na liście pozwanych są m.in. Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz i Grzegorz Schetyna. Organizacja zarzuca im ukrywanie wydatków podczas kampanii wyborczych Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego.

Akt oskarżenia przeciwko liderom PiS i PO. Chodzi o ukrywanie wydatków dot. kampanii prezydenckich
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta

17.10.2017 | aktual.: 17.10.2017 18:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez dwa lata organizacja Watchdog Polska walczyła o udostępnienie informacji na temat wydatków poniesionych na kampanię prezydencką. W maju 2015 roku działacze zwrócili się do komitetów wyborczych PiS i PO z prośbą o takie informacje.

Komitet Bronisława Komorowskiego wyjaśnił, że odpowiedź zostanie udzielona przed drugą tura wyborów. Z kolei komitet Andrzeja Dudy obiecał udzielić odpowiedzi możliwie najszybciej.

Ale politycy o obietnicy najwidoczniej zapomnieli. Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura wszczęła śledztwo, ale, dwukrotnie, zostało ono umorzone.

Wnioski o uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu, Schetynie i Kopacz

Organizacja postanowiła więcej nie zwlekać i skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa subsydiarny akt oskarżenia. Lista pozwanych jest długa. Jest na niej prezes PiS Jarosław Kaczyński, posłanka Ewa Kopacz, oraz szef PO, Grzegorz Schetyna. A także pełnomocnicy komitetów wyborczych Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy.

Ponadto, organizacja zwróciła się do Sejmu o uchylenie immunitetu czterem wymienionym wyżej posłom oraz Sławomirowi Rybickiemu (PO).

Czym jest subsydiarny akt oskarżenia?

Kiedy organizacja informuje policję lub prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa chce, żeby śledztwo zostało dość szybko wszczęte i oczywiście przeprowadzone.

Kiedy jednak dwukrotnie dany organ odmówi wszczęcia postępowania lub je umorzy, wtedy można wnieść subsydiarny akt oskarżenia do sądu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (77)