PolskaAI o sytuacji mniejszości seksualnych w Polsce

AI o sytuacji mniejszości seksualnych w Polsce





Apel do władz o gwarancje bezpieczeństwa dla mniejszości seksualnych oraz zrównanie ich w prawie
wystosowały w poniedziałek Amnesty International oraz Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek "Lambda".

Zaprezentowany - podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej - raport AI dotyczący stosowania tortur oraz prześladowania mniejszości seksualnych stanowi część światowej kampanii AI przeciwko torturom.

Mniejszości seksualne spotykają się w Polsce z przemocą fizyczną i psychiczną. Zarówno w miejscu pracy, urzędach państwowych jak i w służbie zdrowia - uważa Iga Kostrzewa, rzecznik "Lambdy". Zdarzyły się przypadki, że lekarz odmówił homoseksualiście pomocy, mówiąc mu, że na pewno jest zarażony wirusem HIV - dodała.

"Lambda" domaga się też zalegalizowania związków homoseksualnych i zapowiada w tej sprawie kolejne apele do polskich władz.

Raport AI postuluje, by władze zagwarantowały homoseksualistom bezpieczeństwo w aresztach, więzieniach i izbach wytrzeźwień - w takich miejscach homoseksualiści traktowani są bowiem najgorzej.

AI apeluje o ochronę mniejszości seksualnych przed przemocą oraz walkę z dyskryminacją. W Polsce nie ma standardów w tej kwestii. A homoseksualiści spotykają się z przemocą w domach, często odrzucają ich znajomi - uważa Marcin Łakomski z AI.

W czerwcu AI opublikowała raport "Zbrodnie nienawiści, zmowa milczenia" poświęcony prześladowaniom homoseksualistów. W ponad 70 krajach świata stosunki homoseksualne są uważane za przestępstwo, a w 30 krajach homoseksualiści są prześladowani.

Amnesty International, międzynarodowa organizacja zrzeszająca obrońców praw człowieka, zajmuje się niesieniem pomocy więźniom politycznym, ofiarom prześladowań religijnych oraz ich rodzinom.

W 30. rocznicę powstania AI została uhonorowana nagrodą Praw Człowieka ONZ. W 1977 r. otrzymała Pokojową Nagrodą Nobla.

Od 1990 Stowarzyszenie Amnesty International działa w Polsce. Główna siedziba znajduje się w Gdańsku. Obecnie istnieje w naszym kraju 15 grup AI. W czerwcu ubiegłego roku Amnesty pierwszy raz przedstawiła swój doroczny raport w Polsce. (aw)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)