AI‑Jezus w konfesjonale w Szwajcarii. Odpowiadał na pytania wiernych
Dość szokujący zapewne dla wielu eksperyment przeprowadzono w Lucernie.
Przez dwa miesiące w tamtejszej kaplicy awatar Jezusa - wygenerowany przez sztuczną inteligencję - rozmawiał z wiernymi i odpowiadał na ich pytania.
Rozmowa z awatarem Jezusa i pytanie go o radę – także to stało się możliwe w tym roku. W ramach projektu artystycznego sztuczna inteligencja (AI) została wykorzystana do stworzenia Jezusa w katolickiej kaplicy św. Piotra w szwajcarskiej Lucernie, który spędził dwa miesiące, odpowiadając na pytania w konfesjonale.
- AI-Jezus" był szkolony za pomocą pytań i karmiony Nowym Testamentem. Jednak nigdy nie miał on zastąpić prawdziwych sesji spowiedzi - mówi Marco Schmid, asystent teologiczny szwajcarskiego Kościoła katolickiego. - Często byłem zaskoczony tym, jak dobre były te odpowiedzi - mówi Schmid. Czasami myślał sobie: "właśnie to bym powiedział". Jednak "AI-Jezus" miał również kilka oklepanych komentarzy: "W czasach technologii i szybkich zmian rdzeń naszej wiary pozostaje niezmieniony: miłość, nadzieja i wiara".
Jezus AI przestarzały?
Teolog Anna Puzio z niemieckiego Münster ma problem z projektem Lucerny. Pracuje na Uniwersytecie Twente w Holandii, gdzie specjalizuje się między innymi w etyce technologii. - Wizerunek Jezusa jest bardzo zachodnim mężczyzną z brodą – obrazem, który już dawno przezwyciężyliśmy w teologii - mówi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Dotyczy to również wielu odpowiedzi - stwierdza Puzio. Jej zdaniem sztuczna inteligencja bezrefleksyjnie wykorzystuje dane ze starych pism religijnych, tworząc w ten sposób na przykład przestarzały obraz kobiet. Teksty z Biblii muszą być zawsze interpretowane i umieszczane w nowoczesnym kontekście, tymczasem. - AI tego nie zrobiła – podkreśla.
AI zagości w Kościołach?
"AI-Jezus" był eksperymentem stworzonym we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie, który trwał do października br. Słowa odwiedzających były nagrywane i wprowadzane do komputera. Odpowiedzi były generowane za pomocą ChatGPT i wypowiadane przez awatara. - 60 proc. z 290 osób, które wypełniły kwestionariusz po rozmowie z Jezusem wygenerowanym przez sztuczną inteligencję, poczuło religijną i duchową inspirację - mówi Schmid.
Zespół projektowy analizuje obecnie około 900 rozmów między osobami w wieku od 18 do 70 lat. Schmid, asystent teologiczny, może sobie wyobrazić dalszy rozwój. - Jednak sztuczna inteligencja musi się jeszcze wiele nauczyć – zaznacza. AI-Jezus" był w stanie odpowiedzieć w 100 językach, ale nie we wszystkich. Poza tym nie zawsze dobierał język trafnie. - Jeśli ktoś mówił po niemiecku, odpowiadał po holendersku lub hebrajsku - mówi Schmid.
Wiele kościołów eksperymentuje obecnie ze sztuczną inteligencją. W Dniu Reformacji w 2023 roku Kościół ewangelicki w Nadrenii oferował rozmowy z wygenerowanym przez AI Martinem Lutrem, który odpowiadał na pytania.