Trwa ładowanie...
d448x78

Agencja Moody's podjęła decyzję ws. ratingu Polski

• Agencja Moody's utrzymała rating wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2
• Jednocześnie obniżono perspektywę ratingu Polski ze stabilnej na negatywną
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agencja Moody's podjęła decyzję ws. ratingu Polski
(Facebook)
d448x78

To znak ostrzegawczy dla Polski. Agencja może obniżyć rating w przeciągu kolejnych kilku miesięcy. Ta decyzja może wpłynąć na obniżenie złotówki.

Według Agencji Moody's zmiana perspektywy na negatywną powodowana jest ryzykiem fiskalnym dotyczącym znacznego wzrostu wydatków bieżących, a także zamiarem obniżenia wieku emerytalnego i kosztami z tym związanymi. Drugi powód to pogorszenie się klimatu inwestycyjnego. Polityka i ustawodawstwo Polski stało się bardziej nieprzewidywalne, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w kredytach hipotecznych.

W tym kontekście, agencja mówi o "niejednoznacznościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie" i do "przedłużającej się patowej sytuacji w konflikcie między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym

d448x78

Jak wyjaśnia w raporcie Moody's utrzymanie ratingu wiarygodności na poziomie A2 opiera się na elastyczności gospodarczej kraju, co znajduje odzwierciedlenie w dużej, zróżnicowanej gospodarce. Ta zaś wykazała silny wzrost realnego PKB, niezależnie od przeciwności zewnętrznych.

Na początku roku rating dla Polski obniżyła agencja S&P. Obniżono wówczas rating długoterminowy długo w walucie obcej do poziomo "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu była negatywna, co oznacza, że w kolejnych 24 miesiącach może ulec dalszemu obniżeniu. Ta decyzja spowodowała wówczas gwałtowne osłabienie złotego.

Więcej na ten temat wkrótce na stronie wp.pl.

d448x78

Podziel się opinią

Share

d448x78

d448x78
Więcej tematów