Trwa ładowanie...
d3aq7fe

Agenci CBA podejrzani o udział w aferze podsłuchowej wrócili do pracy. Już na wyższych stanowiskach

Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS i szef CBA w latach 2005-2009, obejmując funkcję koordynatora służb specjalnych, przywrócił i awansował agentów podejrzanych o udział w przecieku w CBA, a śledztwo zostało umorzone. Jednocześnie zwolnione zostały inne osoby. Większość z nich wywodziła się ze „starego Biura”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agenci CBA podejrzani o udział w aferze podsłuchowej wrócili do pracy. Już na wyższych stanowiskach
(WP.PL)
d3aq7fe

O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”. Wraz z objęciem przez Kamińskiego stanowiska koordynatora służb specjalnych, zaszły spore zmiany w CBA. Ernest Bejda, wiceszef CBA w latach 2006-2007, w 2015 roku objął funkcję p.o. szefa CBA, a w 2016 - szefa Biura. Przywrócił wtedy do służby podejrzanych o udział w aferze podsłuchowej Artura Ch. i Jarosława W. Obaj zajmują obecnie wysokie stanowiska w Biurze. Pierwszy z mężczyzn nadzoruje wszystkie sprawy operacyjne w kraju, drugi jest naczelnikiem wydziału w stołecznej delegaturze CBA. Co więcej, sprawy przeciwko Arturowi Ch. i śledztwo dot. przecieku meldunków zostały umorzone.

W CBA doszło też do zwolnień. Odeszli ci, którzy tropili przeciek. Przypomnijmy, że specjalną grupę, która miała znaleźć „kreta” w Biurze, powołał ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik. - „Stare CBA” nas nie tolerowało. Uważało nas za najeźdźców – powiedział jeden z byłych funkcjonariuszy CBA z Wrocławia.

Powrót do afery

d3aq7fe

Latem 2015 roku prawicowe media dysponują nagraniami rozmów polityków Platformy Obywatelskiej (m.in. ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego czy rzecznika rządu Pawła Grasia) i Jana Kulczyka z lat 2013-2014 dot. sprzedaży przez skarb państwa akcji spółki CIECH.

Afera podsłuchowa wyszła od PiS? Jest odpowiedź Beaty Szydło

Co więcej, upublicznione zostają również kopie tajnych meldunków wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wynika z nich, że główny oskarżony w aferze podsłuchowej Marek Falenta, był informatorem CBA. Okazuje się zatem, że kierownictwo Biura mogło wiedzieć o nagrywaniu rozmów albo o nieprawidłowościach przy sprzedaży akcji CIECH-u i mimo tego nic nie zrobiło. Bejda jako prawnik zatrudniany przez centralę PiS podkreślał wówczas, że meldunki są wiarygodne i musiały być znane kierownictwu Biura.

Kto stoi za aferą podsłuchową?
Afera podsłuchowa: Marek Falenta skazany
Za aferą podsłuchową stali Rosjanie? "Marek Falenta poszedł na układ, bo miał 26 mln dol długu"

To Wojtunik zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przestępstwa i wyrzucił Artura Ch. z CBA. Pełnomocnikiem prawnym Artura Ch. przed prokuraturą był Ernest Bejda.
Prokuratura nie ustaliła, czy politycy PiS wiedzieli o nagraniach i przyczynili się do ich nagłośnienia.

*Nie tylko Artur Ch. i Jarosław W. *

d3aq7fe

Kiedy Kamiński został koordynatorem służb w rządzie PiS, posady w spółkach skarbu państwa dostali jego bliscy współpracownicy. Mowa o takich osobach jak: Grzegorz Postek (b. dyrektor zarządu operacyjno-śledczego CBA, skazany w pierwszej instancji za przekroczenie uprawnień i razem z Kamińskim ułaskawiony przez prezydenta Dudę, obecnie dyrektor ds bezpieczeństwa w PKP Cargo), Aleksander Awdziejczyk (b. dyrektor delegatury CBA w Łodzi, obecnie dyrektor ds. bezpieczeństwa w spółce Tauron), Roman Marzec (b. naczelnik wydziału delegatury CBA w Gdańsku, obecnie dyrektor ds. bezpieczeństwa w spółce Lotos), Marek Swacha (b. szef delegatury CBA w Poznaniu, obecnie dyrektor ds. bezpieczeństwa PGE), Zbigniew Lasek (naczelnik w zarządzie operacyjno-śledczym, późniejszy ochroniarz i kierowca Jarosława Kaczyńskiego w Grom Group, obecnie dyrektor ds. bezpieczeństwa w PKN Orlen), Mirosław Gładysz (partner w operacjach specjalnych agenta Tomka - Tomasza Kaczmarka, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Totalizatorze Sportowym), Tomasz Cichoń (wiceszef w zarządzie operacyjno-śledczym, obecnie dyrektor ds. bezpieczeństwa w PZU), Martin Bożek (b. szef zarządu operacji regionalnych CBA, obecnie jeden z głównych prawników w Enei).

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d3aq7fe

Podziel się opinią

Share

d3aq7fe

d3aq7fe
Więcej tematów