Jak nazizm dotarł do Afganistanu
Flaga amerykańska, a pod nią druga, z symbolem do złudzenia przypominającym znak, którym posługiwało się nazistowskie SS. Na takim tle postanowili zapozować amerykańscy snajperzy z piechoty morskiej. Zdjęcie, choć najprawdopodobniej wykonane we wrześniu 2010 roku, obiegło sieć dopiero w lutym tego roku i wywołało oburzenie u internautów z całego świata.
Nie pomogły tłumaczenia, że w tym przypadku "SS" miało być skrótem od "scout snipers" (snajperzy zwiadowcy). Symbol ten, miał pełnić rolę nieoficjalnego emblematu snajperów marines, a niektórzy z nich podobno nawet nosili takie tatuaże. Media nie dawały wiary tym tłumaczeniom, ale dla zwierzchników okazały się wystarczające. Sprawa rozeszła się po kościach.
Nie była to pierwsza w Afganistanie afera z nazizmem w tle. W 2009 roku dziennikarze dostrzegli nazistowskie symbole na hełmach czeskiej brygady szybkiego reagowania. Hynek Matonoha i Jan Cermak nosili emblemanty 9 pancernej dywizji SS Hohenstaufen i 36 Dywizji Grenadierów SS Dirlewanger, jednostek, które podczas II wojny światowej słynęły z wyjątkowego okrucieństwa.
Czytaj więcej: Skandal w wojsku - to zdjęcie wywołało oburzenie