Afganistan. UE wzywa do natychmiastowego zaniechania przemocy
Unia Europejska opublikowała oświadczenie, w którym wzywa do natychmiastowego zaniechania wszelkiej przemocy w Afganistanie. W komunikacie wyrażono też zaniepokojenie ws. doniesień o poważnych naruszeniach praw człowieka.
17.08.2021 20:25
Oświadczenie opublikowano po wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE w sprawie obecnej sytuacji w Afganistanie.
"UE wzywa do natychmiastowego zaniechania wszelkiej przemocy, przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony i poszanowania życia, godności i mienia w całym Afganistanie. W związku z tym UE wyraża głębokie zaniepokojenie doniesieniami o poważnych naruszeniach praw człowieka w Afganistanie" - napisano w oświadczeniu.
Podkreślono, aby polityczne porozumienie oraz trwałe rozwiązanie konfliktu w Afganistanie nie było narzucane siłą, a było wynikiem negocjacji wszystkich stron konfliktu.
Zobacz też: Afganistan. Aleksander Kwaśniewski: Joe Biden powiedział prawdę
Afganistan. UE reaguje i wzywa do zaprzestania przemocy
W oświadczeniu przypomniano, żeby szanować i korzystać z osiągnięć politycznych, gospodarczych i społecznych, jakie naród afgański wypracował od 2001 roku. Wśród nich wymieniono prawa kobiet, dzieci i osób należących do mniejszości. Wyróżniono też kwestię dostępu do edukacji i zdrowia.
"Afganistan jako sygnatariusz Karty Narodów Zjednoczonych musi stać na straży i promować zawarte w niej wartości, prawa i zasady oraz przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań" - zaapelowała UE" - czytamy w komunikacie.
Unia Europejska podkreśliła, że współpraca z jakimkolwiek przyszłym rządem afgańskim będzie zależeć od poszanowania wspomnianych praw.
"UE wzywa talibów do przestrzegania ich zobowiązań, wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego w każdych okolicznościach. UE będzie również wspierać sąsiadów Afganistanu w radzeniu sobie z negatywnymi efektami zewnętrznymi, których należy się spodziewać w wyniku rosnącego napływu uchodźców i migrantów" - zadeklarowała Wspólnota.
Zwrócono też uwagę na znaczenie bezpieczeństwa i ochrony wszystkich obywateli UE w Afganistanie i lokalnego personelu zatrudnionego przez państwa UE lub państwa członkowskie.
"Poprzez ścisłą koordynację między państwami członkowskimi podejmowane są wszelkie możliwe wysiłki w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa, w tym poprzez ciągłą ewakuację personelu i ich rodzin w potrzebie" - stanowi deklaracja.