Trwa ładowanie...
dpk49kn

Afganistan: Karzai zostanie premierem

Loja Dżirga, tradycyjne zgromadzenie starszyzny afgańskiej, które ma zebrać się w czerwcu, wybierze
Hamida Karzaia na premiera Afganistanu - napisał w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na afgańskie źródła.

dpk49kn
dpk49kn

Obecnie Karzai pełni funkcję szefa tymczasowego rządu afgańskiego, który został powołany w grudniu po obaleniu reżimu talibów w Afganistanie.

Według "NYT", wybór Karzaia jest praktycznie przesądzony. Ma on za sobą poparcie afgańskiego króla Zahira Szacha, który niedawno wrócił do kraju z wygnania, oraz Sojuszu Północnego - wojska tej koalicji kierowanej przez Tadżyków najbardziej przyczyniły się do obalenia talibów. Obecnego premiera, Pasztuna z pochodzenia, popierają także Stany Zjednoczone.

Jednak powołanie nowego, stałego już rządu afgańskiego nie sprawi, że sytuacja w Afganistanie będzie ustabilizowana. Obecnie, władza centralna ma moc sprawczą praktycznie tylko w obrębie Kabulu. Podstawowym zadaniem Karzaia po wyborze będzie więc umocnienie swej pozycji i rozszerzenie zasięgu swych rządów - pisze "NYT".

1500-osobowa Loja Dżirga, rada która ma 300-letnią tradycję, zbierze się 10 czerwca. W ciągu sześciodniowych obrad wybierze nowy rząd Afganistanu i zajmie się przygotowaniem konstytucji.

dpk49kn

Wybór kandydatów rozpoczął się 15 kwietnia. Wyłaniają ich starszyzny każdego z 381 okręgów podczas szury (rady), która wybiera, bez formalnego głosowania, od 20 do 60 elektorów. Elektorzy z kolei mają wybrać w tajnym głosowaniu właściwych już delegatów do Loja Dżirgi.

Tysiąc delegatów do Loja Dżirgi jest wybieranych przez elektorów, a pięciuset zostanie mianowanych przez komisję organizującą zgromadzenie. 160 miejsc zarezerwowano dla kobiet.

Do tej pory udało się wybrać 109 delegatów, w tym sześć kobiet. Z całego kraju napływają zażalenia na nadużycia przy dokonywaniu wyborów; na porządku dziennym są korupcja i zastraszanie. Tydzień temu Mohammad Rahim, świeżo wybrany kandydat do Loja Dżirgi, został zamordowany przez nieznanych sprawców. (mag)

dpk49kn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpk49kn
Więcej tematów