Trwa ładowanie...
d3b60w6

Afera ws. Mariana Banasia. ABW zawiodła z weryfikacją szefa NIK, będzie dymisja

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego straci swojego szefa - Piotra Pogonowskiego. Powód? Afera ws. szefa NIK, Mariana Banasia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Kamiński i Marian Banaś
Mariusz Kamiński i Marian Banaś (East News)
d3b60w6

Decyzja o dymisji w ABW miała zapaść w ubiegłym tygodniu na wniosek ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego - informuje "Rzeczpospolita". W nowym rządzie zabraknie miejsca dla Piotra Pogonowskiego.

Zarzuca mu się, że ABW nie zapobiegł nominacji Mariana Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz nie poinformował kierownictwa PiS o jego niejasnych kontaktach z osobami z krakowskiego półświatka

To nie jedyna zmiana w służbach. Jak podaje gazeta, stanowisko ma również stracić szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Andrzej Kowalski.

d3b60w6

Zobacz: "To straszny skandal!". Leszek Miller ostro o Marianie Banasiu

Do sprawy odniósł się rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zdementował informacje "RP" dotyczące Pogonowskiego. Według niego tekst o ABW "zawiera nieprawdę".

"Prof. Piotr Pogonowski jest szefem ABW. Zmiana na stanowisku szefa ABW nie jest obecnie rozważana" - taką odpowiedź na pytania miały otrzymać autorki artykułu.

Afera ws. Mariana Banasia. W tle ABW

Warto zaznaczyć, że Pogonowski kilka lat temu zasiadał w radzie nadzorczej spółki, której prezesem jest Arkadiusz B., były dyrektor w resorcie finansów i współpracownik Mariana Banasia. Ten sam Arkadiusz B., jak ujawniła "Rzeczpospolita”, miał kierować zorganizowaną grupą przestępczą mającą wyłudzać podatek VAT. Jak ustalił reporter WP Sylwester Ruszkiewicz, ABW nie zajmowała się sprawą nieprawidłowości w resorcie finansów.

d3b60w6

Przypomnijmy, afera z Marianem Banasiem wybuchła, kiedy okazało się, że w jednej z jego krakowskich kamienic prowadzony jest tzw. hotel na godziny. W międzyczasie okazało się, że w oświadczeniach majątkowych urzędnika pojawia się mnóstwo wątpliwości. Kontrola CBA zakończyła się 16 października. Mimo kontrowersji wokół byłego ministra finansów i sugestii, by podał się do dymisji, Banaś sprawuje funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Został zgłoszony przez PiS i wybrany głosami polityków tej partii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b60w6

Podziel się opinią

Share
d3b60w6
d3b60w6
Więcej tematów