Trwa ładowanie...

Afera wizowa. KE zapowiada kontrole w polskich konsulatach

Komisja Europejska zapowiada kontrole w niektórych polskich konsulatach. Ma to związek z aferą wizową.

Budynek Komisji EuropejskiejBudynek Komisji EuropejskiejŹródło: PAP, fot: AA/ABACA
d3d92aj
d3d92aj

W trakcie debaty w Parlamencie Europejskim na temat afery wizowej, reprezentujący KE Henrik Nielsen przekazał, że ocena polskich konsulatów "na pewno przyczyni się do lepszego poznania tematu".

Jak przekazał Nielsen, chodzi o zbadanie, czy doszło do złamania unijnego prawa. KE skorzysta także z narzędzi "oceny działania strefy Schengen". Niektóre polskie konsulaty zostaną objęte kontrolą w pierwszej połowie roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS przykrywa niewygodne fakty. Ekspert o podtekście przepychanek

Nielsen podkreśla, że nie chodzi tylko o audyt dotychczasowych wydarzeń, ale zbadanie całego systemu wydawania wiz.

d3d92aj

Co w przypadku wykrycia nieprawidłowości?

Jak podaje RMF FM, jeśli eksperci ukryją uchybienia, to mogą wydać zalecenia i wezwań do podjęcia odpowiednich środków. Gdyby władze kraju nie podjęły działań, wówczas mogłoby się to zakończyć przywróceniem kontroli na granicach Schengen.

Obecna na debacie wiceminister Henryka Mościcka-Dendys nie odniosła się do zapowiadanej kontroli, ale zapewniała o pełnej otwartości i zwróciła uwagę, że sprawę bada sejmowa komisja śledcza.

Afera wizowa

Afera stała się znana po tym, jak "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł dotyczący okoliczności sierpniowej dymisji ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka.

Wawrzyk był odpowiedzialny za sprawy konsularne i wizowe. I to on miał być autorem rozporządzenia o ułatwieniach dla pracowników zagranicznych.

d3d92aj

Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo, które prowadzi wraz z CBA, dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Zaznaczyła przy tym, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Badane nieprawidłowości dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

Jak ujawnił dziennikarz WP Patryk Słowik, powołując się na nieoficjalne źródła, kierownictwo MSZ musiało od dawna wiedzieć o wizowej korupcji. Z kolei Onet podał, że Wawrzyk miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych.

d3d92aj

W związku z nieprawidłowościami, do których miało dochodzić w resorcie spraw zagranicznych, Centralne Biuro Śledcze, Prokuratura Krajowa oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęły śledztwa.

Czytaj więcej:

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3d92aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d92aj
Więcej tematów