Fundusz Sprawiedliwości. Kolejni zatrzymani, jeszcze dziś będą zarzuty
Pięć kolejnych osób zostało dziś zatrzymanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Najpewniej jeszcze dziś i jutro podejrzani usłyszą zarzuty.
W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości zatrzymano we wtorek pięć osób. Najpewniej jeszcze dziś i jutro, jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, zatrzymani usłyszą zarzuty i zostaną przesłuchani w charakterze podejrzanych.
- Wśród zatrzymanych jest prezes stowarzyszenia "Fidei Defensor" Adam S. oraz były prezes stowarzyszenia "Przyjaciół Zdrowia" Mateusz W. - poinformował rzecznik PK.
Prokurator Nowak podkreślił, że zatrzymania zostały przeprowadzone na polecenie prokuratora z Zespołu Śledczego nr 2, który w PK zajmuje się sprawą tego Funduszu. Ewentualne szczegóły prokuratura będzie mogła przekazać po wykonaniu czynności z zatrzymanymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Raport ws. podkomisji Macierewicza. "Dlaczego on jest tak atakowany?"
Informację o tych zatrzymaniach podał wcześniej portal wPolityce.pl.
Afera Funduszu Sprawiedliwości
Prokuratura Krajowa prowadzi od lutego br. wielowątkowe śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i zaniechań obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu w związku z zarządzaniem i rozliczeniem środków z Funduszu, który z zasady ma służyć ofiarom przestępstw oraz wspierania działań postpenitencjarnych.
Według prokuratorów, wsparcie finansowe było przyznawane uznaniowo i bez związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, co wyrządziło szkody interesowi publicznemu - Skarbowi Państwa oraz interesom prywatnym, ograniczając dostępność środków dla uprawnionych podmiotów.
Sejm, na wniosek prokuratury, uchylił immunitety posłom i byłym wiceministrom sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu i Michałowi Wosiowi w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości. W śledztwie możliwe są kolejne wnioski o uchylenie immunitetów.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak poinformowała, że postępowanie dotyczące jednej z wątków sprawy jest na końcowym etapie i możliwe jest wkrótce skierowanie aktu oskarżenia. Chodzi o sprawę ks. Michała Olszewskiego i dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. W minionym tygodniu wpłynęło poręczenie majątkowe, co umożliwiło wyjście z aresztu tych trzech osób.
Ks. Olszewski, prezes fundacji Profeto, która otrzymała kilkadziesiąt milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości, został zatrzymany przez ABW pod koniec marca. Oprócz niego zatrzymano dwie urzędniczki MS, a cała trójka przebywała w areszcie do zeszłego tygodnia.