Trwa ładowanie...

Tusk i Bodnar dostaną pismo. Prezes NRA pyta o Pegasusa

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati zwrócił się do premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Chce informacji, czy system Pegasus był wykorzystywany w przeszłości do podsłuchiwania adwokatów. Pismo wiąże się z informacjami podanymi przez Donalda Tuska w trakcie Rady Gabinetowej.

Donald TuskDonald TuskŹródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
d14vjh8
d14vjh8

W związku z tą deklaracją, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati zwrócił się do premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara z zapytaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ziobro stanie przed komisją. "Obojętnie jaki jest jego stan zdrowia"

- Skoro telefon jednego z adwokatów miał być zhakowany przez Pegasusa kilkanaście razy, zasadne jest pytanie, czy używano go też do inwigilacji innych adwokatów - powiedział PAP Rosati. Przypomnijmy, że zgodnie z analizami badaczy z Citizen Lab, telefon Romana Giertycha - który jest adwokatem - miał być w 2019 roku zhakowany przynajmniej 18 razy.

d14vjh8

"Tajemnica adwokacka stanowi nienaruszalną świętość"

Rosati przypomniał, że NRA po raz pierwszy interweniowała w tej sprawie w 2021 r. u ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego, ówczesnego wiceprezesa RM Jarosława Kaczyńskiego oraz ówczesnego przewodniczącego komisji ds. służb specjalnych Waldemara Anzela.

Prezes NRA stwierdził, że stosowanie podsłuchów wobec adwokatów narusza tajemnicę adwokacką i obrończą.

"Tajemnica adwokacka i obrończa w demokratycznym państwie prawnym stanowią nienaruszalną świętość, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie państwa i wymiaru sprawiedliwości" - przekazał Rosati. Podkreślił, że tajemnica adwokacka w społecznym odczuciu jest, i powinna być, nienaruszalna, tak jak tajemnica spowiedzi.

"Respektowanie tych tajemnic jest bezwzględną powinnością władzy publicznej. Jej przestrzeganie stanowi wyraz szacunku dla konstytucyjnych wolności i praw obywatelskich, tj. m.in. prawa do prywatności oraz prawa do rzetelnego procesu, które chronione są nie tylko na gruncie konstytucji, ale także na podstawie norm prawa międzynarodowego" - stwierdził Rosati.

d14vjh8

Prezes NRA: inwigilacja równoznaczna z naruszeniem zaufania

W jego opinii, fundamentem zawodu adwokata, jako zawodu zaufania publicznego, mającego gwarantować klientom ochronę ich praw, jest gwarancja nieograniczonego w czasie przestrzegania tajemnicy adwokackiej i obrończej, także poprzez powstrzymanie się przez władze publiczne od działań zagrażających lub naruszających tajemnicę adwokacką i obrończą.

"Inwigilacja adwokatów jest równoznaczna z naruszenie zaufania obywateli do państwa, prowadzi do utraty poczucia bezpieczeństwa, podważając wiarygodność oraz legitymację wymiaru sprawiedliwości. Takie postępowanie godzi w podstawowe zasady państwa prawa, prowadząc jednocześnie do erozji tych zasad" - dodał prezes NRA.

W pismach do premiera i ministra sprawiedliwości prezes NRA odniósł się do uzyskanych w 2021 roku i na początku 2022 odpowiedzi od ówczesnego premiera i wicepremiera oraz ówczesnego przewodniczącego sejmowej komisji, wskazując, że w świetle podanych przez obecnego premiera Donalda Tuska informacji, zasadne są wątpliwości co do tego, czy zawarte w tamtych odpowiedziach informacje odzwierciedlały stan rzeczywisty.

d14vjh8

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14vjh8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d14vjh8
Więcej tematów