Trwa ładowanie...

Reuters: USA miały odrzucić sugestie Putina. W tle wojna w Ukrainie

Stany Zjednoczone wyraziły brak zainteresowania propozycją prezydenta Rosji, Władimira Putina, dotyczącą "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie. Informacje na ten temat przekazały Reutersowi trzy rosyjskie źródła, które wskazały na pośrednie kontakty między USA a Rosją, które miały miejsce na przełomie 2023 i 2024 roku.

Reuters: USA miały odrzucić sugestie Putina. W tle wojna w UkrainieReuters: USA miały odrzucić sugestie Putina. W tle wojna w UkrainieŹródło: GETTY, fot: Contributor
d2g1h3f
d2g1h3f

Zdaniem Reutersa, prezydent Rosji miał proponować "zamrożenie" konfliktu na obecnych liniach frontu, nie wyrażając jednocześnie zainteresowania oddaniem żadnego z terytoriów ukraińskich, które obecnie znajdują się pod kontrolą Rosji.

Rosyjski informator, który znał przebieg rozmów na przełomie 2023 i 2024 roku, powiedział agencji, że kontakty z Amerykanami nie przyniosły żadnych rezultatów. Według innego rosyjskiego źródła, "wszystko rozpadło się", bo Amerykanie rzekomo nie chcieli wywierać presji na Ukrainę.

Jak z kolei podaje amerykańskie źródło agencji, w sprawie nie doszło do jakichkolwiek oficjalnych kontaktów. Zdaniem agencji, jak zostało wspomniane, Waszyngton nie zamierza angażować się w rozmowy z Rosją, w których nie uczestniczyłaby sama Ukraina.

d2g1h3f

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bosacki zabrał głos ws. Pegasusa. "Setki osób inwigilowany"

"Amerykanie przerwali kontakty, których nawiązanie zajęło dwa miesiące"

Trzy rosyjskie źródła poinformowały agencję, że pośrednicy w negocjacjach amerykańsko-rosyjskich spotkali się w Turcji pod koniec 2023 roku. Propozycja Putina, dotycząca zawieszenia broni, została przekazana do Waszyngtonu, gdzie omawiali ją najwyżsi urzędnicy USA, w tym doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Bill Burns i sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Jedno z rosyjskich źródeł, na które powołuje się agencja, cytuje słowa Putina: "Wiedziałem, że nic nie zrobią". Według tego źródła, Amerykanie przerwali kontakty, których nawiązanie zajęło dwa miesiące. Inny informator z Rosji twierdzi, że "Amerykanie nie wierzyli, że Putin jest szczery w kwestii zawieszenia broni - ale on był i jest gotowy do dyskusji na ten temat. Jednak Putin jest również gotowy walczyć tak długo, jak to konieczne".

d2g1h3f

Reuters, powołując się na informatorów z Rosji, donosi też, że Kreml nie widzi sensu w dalszych kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi na temat zawieszenia broni w Ukrainie.

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2g1h3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2g1h3f
Więcej tematów