Trwa ładowanie...
d1x1k25

Adamowicz zaprasza Błaszczaka i MON na Westerplatte. "Zależy nam na obecności żołnierzy"

Prezydent Gdańska skierował do szefa MON zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tym samym Paweł Adamowicz wyciągnął rękę w celu załagodzenia konfliktu z ubiegłego tygodnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie wyobraża sobie obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez wojska
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie wyobraża sobie obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez wojska (East News, Fot: Marcin Bruniecki)
d1x1k25

"Obchody na Westerplatte - zgodnie z obowiązującym ceremoniałem - są uroczystością patriotyczną. Nie wyobrażam sobie jednak, by zabrakło na nich polskich żołnierzy, spadkobierców tych, których krew przed laty uświęcała to miejsce. Zależy nam, aby uwzględnić obecność przedstawicieli armii w scenariuszu uroczystości rocznicowej" - napisał na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Tym samym, zapraszając żołnierzy i szefa MON na obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ubiegły czwartek Mariusz Błaszczak wyraził swoje oburzenie w związku z brakiem zaproszenia na uroczystości na Westerplatte. Prezydent Gdańska odpowiedział ministrowi, że jego retoryka jest skandaliczna. W reakcji na te słowa MON wydał komunikat, w którym zarzucił Adamowiczowi kłamstwo.

Konflikt ma swoją genezę w sytuacji sprzed roku. Zgodnie z ustaleniami MON i miasta Gdańsk Apel Smoleński i Apel Poległych miał odczytać harcmistrz Artur Lemański z Hufca ZHP Gdańsk-Portowa. Gdy miał wejść na mównicę, drogę zastąpili mu żandarm i przedstawicielka MON. W rezultacie oba apele odczytał żołnierz, co było złamaniem wcześniejszych ustaleń.

d1x1k25

Zobacz także: Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. „Tyle osób pamięta”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x1k25

Podziel się opinią

Share
d1x1k25
d1x1k25
Więcej tematów