Trwa ładowanie...
d1lgr7n

ABW zatrzymała Czeczena. Walczył dla ISIS

Czeczeński uchodźca w Polsce zatrzymany. Według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego w Syrii – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ABW zatrzymała Czeczena. Walczył dla ISIS
(Fotolia, Fot: Oleg_Zabielin)
d1lgr7n

Prokuratura Krajowa podała w komunikacie, że śledztwo wszczęto po tym, jak ABW dostała informacje, że rosyjski obywatel narodowości czeczeńskiej mógł przyjąć obowiązki w „zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu".

- Kyuria A. ABW zatrzymała 24 marca, przeszukano też miejsca związane z zatrzymanym. Śledztwo zostało wszczęte dzięki informacjom uzyskanym przez ABW – powiedział Stanisław Żaryn.

Prokuratura postawiła mężczyźnie dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy działalności w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Drugi zarzut dotyczy nielegalnego posiadania broni palnej lub amunicji, które zagrożone jest taką samą karą.

d1lgr7n

Mężczyzna walczył dla Państwa Islamskiego

Według Stanisława Żaryna z materiałów zebranych przez ABW wynika, że Czeczen przez dwa lata walczył w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii. Zaznaczył, że w tym celu uchodźca przekroczył nielegalnie granice Polski.

Podejrzany obywatel Rosji spędzi w areszcie 3 miesiące. "Śledztwo ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają intensywne czynności procesowe" - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

d1lgr7n

Podziel się opinią

Share

d1lgr7n

d1lgr7n
Więcej tematów