Trwa ładowanie...

ABW podsłuchiwała ks. Jankowskiego

Zmarły niedawno ks. Henryk Jankowski był w 2007 r. podsłuchiwany przez ABW w ramach śledztwa o przeciek z akcji CBA w resorcie rolnictwa - potwierdziła stołeczna prokuratura. Podsłuchów nie zniszczono, mimo że nie miały one znaczenia dla tego śledztwa.

Share
ABW podsłuchiwała ks. Jankowskiego
Źródło: WP.PL
d3hl8hs

Z nieoficjalnymi informacjami, że w aktach umorzonego w 2009 r. śledztwa są podsłuchy "bardzo prywatnych" rozmów ks. Jankowskiego, kilku warszawskich dziennikarzy spotkało się wiosną tego roku. Obawiając się prowokacji i nie mając potwierdzenia tej wiadomości, media nie zdecydowały się wtedy na jej upublicznienie.

d3hl8hs

Monika Lewandowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, potwierdziła, że w aktach tego śledztwa znajdują się stenogramy z podsłuchów operacyjnych dziewięciu osób, w tym ks. Henryka Jankowskiego. "Nic o tym nie wiem, na ten temat" - powiedział Bogdan Święczkowski, szef ABW w rządzie PiS w 2007 r.

Według dziennika "Polska", od lipca do października 2007 r. ABW nagrywała rozmowy kilkuset osób, chociaż lista głównych podsłuchiwanych obejmowała dziewięć nazwisk. W kilkudziesięciu tomach akt sprawy zawierających stenogramy podsłuchów umieszczono rozmowy z setkami osób z całej Polski, w tym m.in. z prawnikami, historykami, dziennikarzami, biznesmenami, osobami pełniącymi funkcje publiczne - napisała "Polska" w artykule pt. "Afera podsłuchowa".

Podsłuchów, które nie wiązały się w ogóle z przedmiotem śledztwa, nie zniszczono, bo może to nakazać tylko sąd, a śledztwo umorzono i sprawa nie trafiła do sądu. Prokuratura nie ujawniła ani tego, kto jeszcze był wtedy podsłuchiwany, ani dlaczego ujawniono takie działania akurat wobec ks. Jankowskiego.

Sprawa podsłuchu wobec ks. Henryka Jankowskiego nie była przedmiotem doniesienia ABW do prokuratury z 2008 r. w sprawie nieprawidłowości w podsłuchach Agencji za rządów PiS - poinformowała rzeczniczka ABW.

d3hl8hs

Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska powiedziała , że wszystkie materiały ws. podsłuchu ks. Jankowskiego były przekazane w 2007 r. warszawskiej prokuraturze na potrzeby śledztwa o przeciek z akcji CBA w resorcie rolnictwa. - My ich nie mieliśmy - dodała.

Przypomniała, że nowe kierownictwo ABW na początku 2008 r. zarządziło audyt w Agencji, który zakończył się stwierdzeniem nieprawidłowości. - Były one związane z podsłuchami osób określanych we wnioskach do sądu jako "NN", mimo że ich tożsamość była służbom znana - powiedziała Koniecpolska-Wróblewska. W sprawie było doniesienie ABW do prokuratury. Obecnie sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie - dodała rzeczniczka ABW.

Zmarły niedawno ks. Henryk Jankowski był w 2007 r. podsłuchiwany przez ABW w ramach śledztwa o przeciek z akcji CBA w resorcie rolnictwa - potwierdziła w czwartek stołeczna prokuratura. Podsłuchów nie zniszczono, mimo że nie miały one znaczenia dla tego śledztwa.

d3hl8hs

Podziel się opinią

Share
d3hl8hs
d3hl8hs
Więcej tematów