Absolwenci uczelni do rezerwy zamiast do wojska
Rzecznik prasowy szefa Sztabu Generalnego WP płk Zdzisław Gnatowski i zastępca szefa generalnego Zarządu Uzupełnień i Spraw Personalnych Sztabu Generalnego WP płk Wiesław Tomasik podczas briefingu (PAP/Jacek Turczyk)
Absolwenci szkół wyższych nie będą powoływani na półroczne przeszkolenie, lecz przenoszeni do rezerwy. Zlikwidowane zostaną też niektóre wojskowe komendy uzupełnień, a w pozostałych WKU zostanie zredukowane zatrudnienie żołnierzy służby zasadniczej. Zmiany te przewiduje reforma administracji wojskowej, o jakiej informuje w czwartek Sztab Generalny WP.
Zmniejszamy liczbę Wojskowych Komend Uzupełnień, dziś funkcjonuje 140 WKU obejmujących od jednego do trzech powiatów, po zmianach pozostaną 122 komendy - powiedział w czwartek płk Wiesław Tomasik, zastępca szefa Generalnego Zarządu Uzupełnień i Spraw Personalnych Sztabu Generalnego WP.
W wyniku redukcji WKU będą zatrudniać o 900 osób mniej, w tym 450 żołnierzy służby zasadniczej. Lista likwidowanych komend zostanie uzgodniona między MON i MSW.
WKU zajmują się rejestracją przedpoborowych, powoływaniem do służby poborowych i rezerwistów, powoływaniem absolwentów do szkoleń, a także zwalnianiem ze służby i przenoszeniem do rezerwy.
Tomasik poinformował, że w przyszłym roku, tak jak w bieżącym, absolwenci szkół wyższych nie będą powoływani na półroczne przeszkolenie, lecz przenoszeni do rezerwy. (jd)