Trwa ładowanie...

Przewodniczący KEP skomentował decyzje Sejmu. Nie krył oburzenia

W Polsce na nowo rozgorzał spór o aborcję. Po raz kolejny głos w tej sprawie zabrał nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda. - Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia - oświadczył hierarcha. Nawiązał też do dyskusji o tabletce "dzień po".

Przewodniczący KEP skomentował decyzje Sejmu. Nie krył oburzeniaPrzewodniczący KEP skomentował decyzje Sejmu. Nie krył oburzeniaŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3sdyl9
d3sdyl9

Temat prawa do przerywania ciąży pojawił się przy okazji trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej, który potrwa do piątku w Łomży.

- Nastaje się mocno na życie, wprowadza się pigułkę "dzień po", może eutanazję, a kto wie, co jeszcze - mówił abp Wojda. Podkreślił, że "życie jest największym darem Bożym i nie można pozwolić, aby ktokolwiek podnosił na nie rękę".

Duchowny przekonywał że "wyznawanie wiary w Chrystusa wymaga odwagi". - Chrześcijanin nie może chować się, nie może nie głosić Ewangelii - oświadczył przewodniczący KEP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d3sdyl9

Zobacz też: wyznała co, Duda powiedział. Dziennikarz nie mógł uwierzyć

Ustawy aborcyjne w Sejmie

W połowie kwietnia Sejm skierował do dalszych prac w nadzwyczajnej komisji wszystkie cztery projekty ustaw dotyczące aborcji.

W listopadzie Lewica złożyła dwa projekty dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

d3sdyl9

W styczniu wpłynął z kolei projekt Koalicji Obywatelskiej. Również on zakłada, że kobieta ma prawo do przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Złożony w lutym projekt Trzeciej Drogi ma na celu odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku i powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli również wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedział się prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy "nie powinno być referendum w sprawach życia i śmierci".

d3sdyl9

Zakłada on dostępność antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu.

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sdyl9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sdyl9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj