Abp Sławoj Leszek Głódź i Order Odrodzenia Polski. Nie będzie wniosku
Kapituła Orderu Odrodzenia Polski nie wystąpi o odebranie odznaczenia arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza Trójmiasto", kapituła podzieliła zdanie nuncjusza, który uznał, że dawnych zasług nie należy łączyć z tuszowaniem przestępstw seksualnych.
16.09.2021 08:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O arcybiskupie Sławoju Leszku Głódziu niedawno znowu było głośno. Były metropolita gdański pojawił się na mszy beatyfikacyjnej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. matki Róży Czackiej.
Obecność emerytowanego hierarchy wywołała kontrowersje. To pierwsza tak duża ceremonia publiczna, w której wziął udział, po tym jak w marcu Stolica Apostolska ukarała go za tuszowanie przestępstw seksualnych duchownych archidiecezji gdańskiej i zabroniła mu przebywania i udziału w celebracjach na jej terenie. Warszawa nie była objęta zakazem.
Order Odrodzenia Polski abpa Sławoja Leszka Głódzia
Krótko po ogłoszeniu watykańskiej kary dla abpa Głódzia Kapituła Orderu Odrodzenia Polski wystąpiła do nuncjatury z prośbą o przekazanie materiałów dot. ukrywania przestępstw seksualnych. Order można odebrać jeżeli odznaczony dopuścił się niegodnego czynu. Może o to wystąpić prezydent z własnej inicjatywy lub na wniosek kapituły.
Zobacz też: Sienkiewicz: Czuję wielki respekt i szacunek dla całego środowiska medycznego
Order abpa Głódzia. Wniosku o odebranie nie będzie
"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" ustaliła, że takiego wniosku nie będzie. Jak podaje dziennik, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przesłał kapitule swoje stanowisko. Wyraził w nim, że zasług, za które abp Głódź został wyróżniony, nie powinno się łączyć z oskarżeniami o tuszowanie przestępstw seksualnych. Kapituła podzieliła to zdanie.
- Kapituła Orderu Odrodzenia Polski jednogłośnie postanowiła nie występować z wnioskiem do prezydenta w trybie art. 36 ustawy o orderach i odznaczeniach o pozbawienie pana arcybiskupa Głódzia wcześniej nadanego orderu - przekazał lokalnej "Wyborczej" kanclerz kapituły prof. Wiesław Johann.
- Kapituła powinna oddzielić dwie sprawy. Sprawę zasług, które były podstawą przyznania Orderu Odrodzenia Polski, od sprawy postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską. I te kwestie zostały oddzielone. Wszyscy członkowie Rady mieli podobne, zgodne stanowisko w tej sprawie - dodał prof. Johann.
Abp Głódź na emeryturze został sołtysem. Powstała o nim piosenka
W maju Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie abpa Sławoja Leszka Głódzia. Komisja ds. pedofilii skierowała do niej trzy zawiadomienia.
Po powrocie z Gdańska na rodzinne Podlasie abp Głódź został sołtysem w Piaskach. Na 36 uprawnionych do głosowania mieszkańców zagłosowało na niego 9 osób, czyli wszyscy, którzy poszli głosować.
O emerytowanym biskupie powstała niedawno piosenka pt. "Milito pro Christo", co po łacinie oznacza "Walczę dla Chrystusa" (to hasło, które duchowny przyjął przy święceniach biskupich). Utwór nagrali Bogusław Olszonowicz - muzyk zespołu religijnego Duval z Gdańska oraz szef tutejszego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - oraz ks. Zygmunt Słomski. W teledysku widać m.in. posiadłość hierarchy.