Trwa ładowanie...

Abp Scicluna na obradach Episkopatu. "To nie interwencja po filmie Sekielskich"

Ochrona dzieci i młodzieży to główny temat dwudniowych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Gościem spotkania będzie abp Charles Scicluna z Watykanu, określany "specjalistą papieża od walki z pedofilią". – To nie interwencja po filmie braci Sekielskich – mówi WP ks. Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka.
Share
Abp Charles Scicluna
Abp Charles SciclunaŹródło: East News
d1hus92

Krakowskie Centrum wraz z Episkoptem Polski przygotowywało przyjazd abpa Scicluny. Zaproszenie wysłano w czerwcu ubiegłego roku – podkreśla Episkopat.

Abp Scicluna ma przylecieć do Polski w czwartek wieczorem i zostanie do sobotniego poranka. Cały piątek spędzi na spotkaniach z polskimi biskupami i arcybiskupami. – Będzie uczestniczył w obradach, a później konferencji prasowej, w piątek o 14:00. Ostatni punkt wizyty to spotkanie z delegatami diecezjalnymi do spraw ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią – wymienia w rozmowie z Wirtualną Polską przedstawicielka biura prasowego Konferencji Episkopatu.

"To nie jest interwencja Watykanu"

Episkopat podkreśla, że zaproszenie do arcybiskupa Charlesa Scicluny skierował już w czerwcu ubiegłego roku. Duchowny miał przyjechać w marcu, jednak zatrzymały go inne obowiązki.

d1hus92

Zobacz także: Leszek Miller odpowiada Donaldowi Trumpowi. Stanowcze słowa

– Zapraszanie gości z tak dużym wyprzedzeniem nie jest czymś nadzwyczajnym. To wynika z trybu pracy naszych gości i planowania obrad z dużym wyprzedzeniem – zaznacza biuro prasowe Episkopatu.

Ks. Piotr Studnicki zdecydowanie zaprzecza, że przyjazd duchownego z Watykanu to efekt premiery filmu "Tylko nie mów nikomu" o przypadkach pedofilii wśród polskich duchownych.

d1hus92

– To nie jest interwencja po wyświetleniu filmu braci Sekielskich. Arcybiskup ani jego przełożeni z Watykanu nie zareagowali w ten sposób na wydarzenia w polskim Kościele, to realizacja planu, który miał abp Scicluna – zaznacza ks. Studnicki. I dodaje, że inicjatorem przyjazdu duchownego jest strona polska.

Arcybiskup Scicluna zna film "Tylko nie mów nikomu". Uczestnicy spotkania w Wałbrzychu i Świdnicy spodziewają się, że biskup Malty odniesie się do niego. – Zna sytuację społeczną w Polsce po tym filmie. Wie, do jakiej Polski przyjeżdża, do jakiego Kościoła przyjeżdża i na jakim etapie jesteśmy – uważa ks. Studnicki.

Nasz rozmówca oczekuje, że dzięki spotkaniu z arcybiskupem zwiększy się wrażliwość wobec ofiar przestępstw księży pedofilów.

– Film braci Sekielskich pokazał, że musimy zrobić rachunek sumienia wobec pokrzywdzonych. Chodzi o zmianę świadomości wśród biskupów i delegatów do takiego poziomu, jaki reprezentuje papież. Franciszek jest wyczulony i empatyczny wobec osób pokrzywdzonych i pomaga im – ocenia ks. Studnicki.

d1hus92

"Motu propio", czyli o Franciszuku w Wałbrzychu

Oprócz wykładu abpa Scicluny z członkami Konferencji Episkopatu Polski spotka się prawnik, ks. prof. Piotr Majer, specjalista prawa kanonicznego. Ma mówić o najnowszym dokumencie papieża Franciszka, który umożliwia wszczęcie przez metropolitę postępowania wobec biskupów, którym zarzucono nieprawidłową reakcję na zgłoszenie wykorzystywania seksualnego.

– Biskupi muszą znać bardzo dobrze nowe prawo kanoniczne, wiedzieć, jak je wdrażać, jak reagować, gdy będą wpływać zawiadomienia – ocenia ks. Studnicki.

Nie wiadomo czy będą kolejne wizyty abpa Scicluny. Nasi rozmówcy podkreślają, że decyzja dotycząca ewentualnego ponownego przyjazdu do Polski zapadnie po zakończeniu obrad na Dolnym Śląsku.

d1hus92

W połowie maja, kilka dni po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał o wizycie abpa Charlesa Scicluny w Polsce. – Znany maltański arcybiskup, zajmujący się nadużyciami seksualnymi księży, został poproszony o przeprowadzenie dnia studyjnego podczas zebrania plenarnego. Chcemy skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia – mówił wówczas rzecznik Episkopatu.

Abp Charles Scicluna doprowadził do dymisji biskupów w Chile. Hierarchowie tamtejszego kościoła kolejno składali rezygnację z powodu pedofilii lub jej ukrywania w Kościele.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hus92

Podziel się opinią

Share
d1hus92
d1hus92
Więcej tematów