Trwa ładowanie...
d7c7qpe

Episkopat ujawnia szczegóły wizyty abpa Charlesa Scicluna

Na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w diecezji świdnickiej przyleci abp Charles Scicluna - informuje rzecznik KEP. Bliski współpracownik papieża Franciszka przyleci do Polski 13 czerwca na zaproszenie polskich biskupów. Duchowny ma wtedy wygłosić specjalny wykład.
Share
Abp Malty Charles Scicluna
Abp Malty Charles Scicluna Źródło: PAP/EPA, Fot: Alberto Valdes
d7c7qpe

Według oświadczenia opublikowanego w środę przez Konferencję Episkopatu Polski, znany maltański arcybiskup zajmujący się nadużyciami seksualnymi księży, "został poproszony o przeprowadzenie dnia studyjnego podczas zebrania plenarnego".

- Biskupi chcą skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia - poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Kim jest arcybiskup?

Abp Charles Scicluna przewodniczy maltańskiemu Kościołowi. W przeszłości kilkakrotnie był wzywany najpierw przez papieża Benedykta, a potem przez Franciszka, do badania pedofilskich skandali wybuchających w kolejnych krajach, od Malty po Szkocję. Arcybiskup zajmował się m.in. głośną sprawą kardynała Keitha O'Briena z Edynburga.

d7c7qpe

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Francuski tygodnik "La Croix" nadał mu przydomek "kościelnego Elliota Nessa", legendarnego pogromcy mafii i Ala Capone. Sam duchowny zresztą sam nie unikał porównań przestępców w sutannach do mafii. Podczas przemówienia w Kongregacji Nauki Wiary mówił m.in. o "śmiertelnej kulturze milczenia" i "omercie", czyli mafijnej zmowie, w którą zaangażowane były kościelne władze.

d7c7qpe

Wielki sukces "Tylko nie mów nikomu"

Temat kościelnej pedofilii jest szeroko dyskutowany od soboty - wtedy miała premiera dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Ujawnia on przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez polskich księży oraz ukrywania tych przestępstw przez władze kościelne. W dokumencie wystąpiły ofiary duchownych.

W ciągu niecałego tygodnia, dokument udostępniony bezpłatnie na YouTubie, obejrzało ponad 16 mln użytkowników. Film zmusił do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

"Tylko nie mów nikomu" w Telewizji WP

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

d7c7qpe

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7c7qpe

Podziel się opinią

Share
d7c7qpe
d7c7qpe
Więcej tematów