Trwa ładowanie...
d2j5cwn

Abp Ryś o pedofilii w archidiecezji łódzkiej: "To nie jest pełna liczba ofiar"

- Czterech sprawców i 10 ofiar pedofilii na terenie archidiecezji łódzkiej. To nie jest pełna liczba ofiar - powiedział abp Grzegorz Ryś w czasie nabożeństwa pokutnego. To pierwsze takie nabożeństwo w polskim Kościele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki
Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki (East News, Fot: Krzysztof Szymczak)
d2j5cwn

W łódzkiej katedrze w czwartek odbyło się nabożeństwo pokutne za grzechy nadużyć seksualnych wobec dzieci. Abp Grzegorz Ryś zaprosił na nie wszystkich księży z diecezji. W czasie mszy podał dane dotyczące nadużyć seksualnych w łódzkiej archidiecezji - informuje lodz.wyborcza.pl.

Okazuje się, że od stycznia 1990 r. do końca czerwca 2018 r. zgłosiło się 10 ofiar, połowa z nich była molestowana do 15. roku życia, a pozostali nie mieli 18 lat. Metropolita łódzki zapewnił, że wszystkie sprawy zostały skierowane do Watykanu. Jeden ksiądz został usunięty ze stanu kapłańskiego, drugi otrzymał na 15 lat zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą, a trzecia sprawa uległa przedawnieniu. Czwarta jest dopiero rozpatrywana przez Stolicę Apostolską.

Czytaj także: Dariusz Kołodziej, ofiara ks. pedofila, mówi o traumie

d2j5cwn

"Czas stanąć w prawdzie"

Arcybiskup przeprosił ofiary nadużyć seksualnych księży w jego diecezji. W czasie mszy wyemitowano wypowiedź ofiary pedofilii, która opowiedziała o swojej krzywdzie. Łódzcy księża wysłuchali tych słów na klęcząco.

- Do końca nie wiem, ile takich świadectw mógłbym usłyszeć od osób z naszej archidiecezji. To nie jest pełna liczba ofiar. Ale objawiają dramatyczną prawdę, kiedy spojrzy się w ukryte za nimi twarze. Poszkodowane są całe rodziny - powiedział metropolita łódzki. - Czas stanąć w prawdzie dotyczącej grzechu, niewierności i zgorszenia - dodał.

Arcybiskup przestrzegł też przed obojętnością wobec niepokojących zachowań kapłanów. Podkreślił to także ks. Tomasz Falak, który przeprowadził uczestników mszy przez rachunek sumienia.

d2j5cwn

- Pierwszeństwo należy się ofiarom wszelkich nadużyć. Braterstwo między kapłanami nie może być fałszywą solidarnością ani klerykalizmem - przypomniał kapłan.

Pokuta przed Wielkim Postem

Na koniec arcybiskup powiedział, że ukończono prace nad zasadami ochrony nieletnich i niepełnosprawnych w archidiecezji, aby nie doszło więcej do ich krzywdzenia. Każdy kapłan będzie musiał potwierdzić podpisem, że zastosuje się do tych zasad.

Termin nabożeństwa pokutnego nie był przypadkowy. Abp Ryś zaplanował je wcześniej, bo jak powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej":

d2j5cwn

- Jeśli mamy rozgrzeszać ludzi w konfesjonałach w okresie Wielkiego Postu, sami musimy posiadać w sobie ducha pokuty.

Według statystyk Konferencji Episkopatu Polski zarzuty nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży postawiono 382 duchownym w całej Polsce. Skrzywdzonych zostało 625 nieletnich.

Źródło: lodz.wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2j5cwn
d2j5cwn

Podziel się opinią

Share
d2j5cwn
d2j5cwn
Więcej tematów