Abp Nycz objął urząd metropolity warszawskiego
W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w Niedzielę Palmową nowy metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz przejął kanonicznie urząd nad powierzoną mu archidiecezją. Nowy metropolita zwrócił się do zebranych w archikatedrze z prośbą o modlitwę za Warszawę, za Kościół warszawski i za jego samego, "aby mógł sprostać zadaniu".
Błogosławieństwa nowemu metropolicie udzielił prymas Polski kardynał Józef Glemp. Podczas kanonicznego przejęcia urzędu odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o powierzeniu urzędu arcybiskupowi Nyczowi w obecności 10-osobowego grona konsultorów (grupy kapłanów wybranych z Rady Kapłańskiej): trzech biskupów, trzech prałatów, dwóch infułatów, proboszcza oraz wikarego.
Po odczytaniu dekretu nominacyjnego, konsultorzy sprawdzili jego autentyczność. Po zapoznaniu się z dekretem kanclerz kurii sporządził protokół z objęcia władzy zgodnie normami prawa kanonicznego, który został podpisany przez konsultorów i abp. Nycza.
Nowy metropolita warszawski odebrał z rąk prymasa Polski kardynała Józefa Glempa i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka pastorał - znak władzy pasterskiej.
Prymas Glemp: przychodzi do Warszawy biskup na nowe czasy
Przychodzi do Warszawy biskup na nowe czasy - powiedział prymas Polski kardynał Józef Glemp, który przekazał abp. Nyczowi urząd.
Przychodzi biskup na nowe czasy. Nie obciążony wydarzeniami II wojny światowej, nie może pamiętać owego ucisku, jaki przeżyła społeczność wierzących, gdy prymas Wyszyński był więziony. Jako chłopiec przeżywał wielki jubileusz 1000-lecia chrztu Polski. Zakosztował potem pracy w Polsce Ludowej, ale to była nauka obrony Kościoła w klimacie oficjalnej nieprzyjaźni władzy - mówił prymas o abp. Nyczu.
Teraz przychodzi nowy człowiek na nowe czasy. Jakie to czasy? Czasy militarnego pokoju w granicach Rzeczypospolitej, jakiego Polska nie zaznała w swoich dziejach. Czasy nauki i kształcenia, czasy budowy i szukania wygodniejszego życia. To także czasy zakłóconych często zawodów sportowych, korupcji i nieuczciwości, kultu życia dla silniejszych. Zaś jedynym źródłem uspokojenia pokrzywdzonych wydaje się być prokurator - powiedział prymas Glemp.
Abp Kazimierz Nycz po objęciu kanonicznych rządów nad archidiecezją warszawską, odebrał homagium, czyli znak czci i posłuszeństwa od przedstawicieli Kościoła warszawskiego.
Arcybiskup Nycz odebrał homagium od warszawskich biskupów pomocniczych, a także od przedstawicieli duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz osób świeckich.
Abp Nycz: poślubiam dziś Kościół warszawski
Abp Kazimierz Nycz powiedział w homilii, że: Poślubił dziś Kościół warszawski, całując ołtarz do składania Najświętszej Ofiary i zasiadł na katedrze, z której będzie głosić słowa Najwyższego Nauczyciela - Jezusa Chrystusa.
Dodał, że jego "stąpanie ze czcią po śladach ofiarnej krwi Rodaków" dziś dokonuje się w atmosferze liturgicznego przeżycia wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Z siłą właściwą dla liturgicznego dramatu przeżywam to, co nie jest obce żadnemu pasterzowi w owczarni Jezusa Chrystusa: po hymnach i pieśniach uwielbienia brzmią złowrogie krzyki "Ukrzyżuj". Taki był ingres Chrystusa Króla - wyczekiwanego Mesjasza narodu wybranego - mówił abp Nycz.
Nawiązując do pastorału - znaku kościelnej władzy biskupa - który odebrał z rąk nuncjusza abp. Józefa Kowalczyka i swojego wielkiego poprzednika kardynała Józefa Glempa, abp Nycz podkreślił, że przypomina on o olbrzymiej odpowiedzialności pasterza za powierzony mu lud. W ten sposób zostałem wpisany w świętą sukcesję biskupów warszawskich od ponad dwustu lat - zaznaczył hierarcha.
Nowy metropolita warszawski w homilii mówił również o tym, ze świętość nie jest kategorią polityczną, ale jak najbardziej ludzką. Jest możliwą do realizacji przez każdego. Dlatego nie wolno nam zrezygnować z promowania wizji świata i porządku społecznego z pojęciem służby na najwyższym miejscu - dodał.
Ten głos powinien być tym mocniej słyszany, im bardziej następuje odejście, wręcz zdrada chrześcijańskich korzeni Europy, chrześcijańskiej koncepcji życia od poczęcia do naturalnej śmierci, chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny, wolności w wychowaniu dzieci i tego wszystkiego, co stanowi człowieczą godność - mówił abp Nycz. "Szczególnym adresatem moich biskupich inspiracji będą młodzi"
Szczególnym adresatem moich biskupich inspiracji będą młodzi i rodziny, podejmujące ważne dzieło wychowania młodego pokolenia. Oni są przyszłością Kościoła i świata- zapewnił abp Kazimierz Nycz w homilii (objęcie rządów nad archidiecezją zbiegło się z obchodami Światowego Dnia Młodzieży)
Wielu młodych uważa, że noszą w sobie nieuleczalne poczucie obcości, odrzucenia, zbędności. Zdradziłbym Chrystusa, gdybym miał się z tym zgodzić. Dlatego proszę: liczcie na Chrystusa, nie lękajcie się Go, otwórzcie dla Niego swoje serca - apelował w homilii nowy metropolita warszawski.
Jak powiedział - O młode pokolenie rozgrywa się dziś największa, najbardziej agresywna i bezwzględna walka negatywnych sił współczesnego świata. A jest to pokolenie młodzieży w przeogromnej większości dobrej, przygotowane do obecnego, jakże wymagającego życia. Jeszcze nigdy w Polsce tylu młodych nie zdawało matury, nie kończyło studiów. Nie mają barier językowych, znani są z najwyższej klasy wykształcenia. Chodzi tylko o to, by równy dostęp do tego najwyższej klasy wykształcenia mieli wszyscy chcący się uczyć oraz by temu wszechstronnemu wykształceniu i wychowaniu towarzyszyły głębokie wartości duchowe i moralne - podkreślił nowy metropolita warszawski.
"W Kościele warszawskim jest miejsce dla wszystkich ludzi dobrej woli"
Możecie liczyć na duchową pomoc Kościoła i zgodną ze słuszną autonomią współpracę w wielu dziedzinach życia stolicy i archidiecezji warszawskiej - zapewnił w homilii abp Nycz zebranych w archikatedrze przedstawicieli życia politycznego, samorządu, mediów oraz wiernych.
Abp Nycz do współpracy zaprosił też ludzi nauki i kultury. Nowy metropolita warszawski dużą nadzieję wiąże z pracownikami mediów: publicznych, prywatnych i katolickich. Widzę miejsce i znaczenie mediów w służbie prawdy i dobra, także w służbie głoszenia Ewangelii.
Abp Nycz do kapłanów: bez was byłbym w mojej posłudze bardzo ubogi
Na wszystkich w Kościele warszawskim bardzo liczę, lecz nie ukrywam, że na was drodzy księża, ojcowie i bracia zakonni oraz siostry zakonne - najbardziej. Biskup bez księży jest jak bez rąk - z takimi słowami nowy metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz zwrócił się w homilii do kapłanów, osób życia konsekrowanego i przygotowujących się do kapłaństwa kleryków.
Będziemy razem otwierać parafie na miarę naszych czasów, by były domami przyjaznymi pięknej liturgii, katechezy dorosłych i młodzieży, pracy charytatywnej oraz wielorakiej pracy z grupami - podkreślił abp Nycz.
Na zakończenie homilii abp Nycz zwrócił się z prośbą o modlitwę za Kościół warszawski i jego w nim posługiwanie. Wierni przyjęli słowa homilii abp. Nycza oklaskami. Papież w liście do kard. Glempa: to nie było łatwe ćwierćwiecze dla Kościoła i społeczeństwa w Polsce
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczytał list Benedykta XVI skierowany do kardynała Józefa Glempa, w którym papież podziękował mu za posługę metropolity i prymasa. Papież podkreślił, że "nie było łatwe to ostatnie ćwierćwiecze dla Kościoła i dla społeczeństwa w Polsce".
Przypomniał, że posługa prymasa przypadła na okres stanu wojennego. "Pokojowe zmaganie o wolność i sprawiedliwość, przełom roku 1989 i mozolne budowanie prawdziwie demokratycznego państwa". "Wszystko to było i dla Kościoła wielkim wyzwaniem" - napisał papież.
Zaznaczył, że "docenia wkład" prymasa "w to pasterskie i apostolskie dzieło". "Uznałem za słuszne, abyś autorytetem nadal umacniał duchowieństwo i wiernych do 80. roku życia" - podkreślił Benedykt XVI.
Zgodnie z wolą abp. Nycza, objęciu urzędu nie towarzyszył uroczysty ingres w tradycyjnym znaczeniu. Abp Nycz powiedział, że swoje posługiwanie pragnie rozpocząć od zwyczajnej pracy duszpasterskiej.
W uroczystości oficjalnego rozpoczęcia posługi pasterskiej abp. Nycza biorą udział prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Jurek. Uczestniczą także m. in. prymas Polski kardynał Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, biskupi z metropolii warszawskiej, duchowieństwo, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz wierni.
Abp Nycz - nowy metropolita warszawski - został mianowany przez papieża Benedykta XVI 3 marca i zastąpi na tym stanowisku prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, który pełnił urząd ponad 25 lat.
Abp Kazimierz Nycz jest doktorem teologii. Od 1999 roku przewodniczy Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Od blisko trzech lat jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Przewodniczył Komitetowi Obchodów Wielkiego Jubileuszu i Millenium Diecezji Krakowskiej.
Nowy metropolita warszawski był biskupem pomocniczym krakowskim, a od czerwca 2004 roku biskupem diecezjalnym koszalińsko- kołobrzeskim. W ocenie przedstawicieli Kościoła i komentatorów, do Warszawy przychodzi człowiek dialogu, potrafiący budować porozumienie, dobry duszpasterz.
29 czerwca otrzyma z rąk papieża Benedykta XVI paliusz, symbol władzy i więzi z następcą świętego Piotra. Zgodnie z tradycją, podczas mszy w uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Stolicy Apostolskiej, papież wręcza paliusze metropolitom z całego świata, mianowanym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.