Abp Jędraszewski cytuje Tuska. Zrobił to w homilii podczas Bożego Ciała
- Dość powszechnie znane stwierdzenie "polskość to nienormalność" bardzo boli, tak jak zawsze boli ośmieszanie i szyderstwo z tego, co dla nas jest prawdziwie święte i drogie, i co kochamy całym sercem - powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas uroczystości Bożego Ciała. Tym samym nawiązał do słów Donalda Tuska wypowiedzianych przed laty.
W czwartek ulicami Krakowa przeszła procesja Bożego Ciała. Po jej zakończeniu odbyło się nabożeństwo, w którym przewodniczył abp. Arek Jędraszewski.
W trakcie homilii duchowny nawiązał do naszego stosunku do tradycji - o to, czy szanujemy ją, czy też "wstydliwie odwracamy się od niej, uważając ją za przejaw zaściankowości, zamknięcia na świat, lub za rodzaj kuli u nogi, która nie pozwala nam stawać się obywatelami świata".
Abp Jędraszewski dodał również, że trzeba zastanowić się także nad tym, jak dbamy o kulturę rodzimego języka.
Kapłan zaznaczył, że zadawanie takich pytań jest konieczne, bo "dość powszechnie znane stwierdzenie 'polskość to nienormalność' bardzo boli, tak jak zawsze boli ośmieszanie i szyderstwo z tego, co dla nas jest prawdziwie święte i drogie, i co kochamy całym sercem".
- Równocześnie doskonale wiemy, że tego rodzaju stwierdzenie stanowi niezmierne niebezpieczny krok, idący w kierunku utraty naszej tożsamości i duchowej wolności. Że jest to rodzaj zdrady wobec tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę i oddawali za nią własne życie, i którym dzisiaj zawdzięczamy naszą wolność - kontynuował arcybiskup.
- Choć w jakiejś mierze móc pokonać wewnętrzne podziały w naszym kraju i żeby móc cieszyć się wewnętrznym pokojem, trzeba najpierw pojednać się z naszą ojczyzną - dodał metropolita.
Zobacz też: Horror u zakonnic. RPO o decyzjach po skandalu ujawnionym przez WP
Abp Jędraszewski nawiązał do słów Tuska
W swoim wystąpieniu metropolita krakowski nawiązał do słów Donalda Tuska wypowiedzianych w 1987 roku w wywiadzie dla miesięcznika "Znak". Przypomnijmy, że fragment tej wypowiedzi często jest wykorzystywany przez rządzących polityków, a także Telewizję Publiczną.
"Polskość to nienormalność - takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowieka, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają i umierają, my walczymy, powstajemy giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi" - tak brzmią słowa Tuska sprzed lat.
Abp Jędraszewski mówił także o wojnie
W trakcie homilii podczas uroczystości Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski odniósł się do wojny w Ukrainie. Duchowny nawiązał do swoich słów z początku przemówienia, które odnoszą się do zrozumienia, że to Chrystus jest gwarantem naszego ziemskiego pokoju.
- Odrzucenie Chrystusa musi prowadzić do przemocy i wojen, do wrogości między ludźmi i do przekreślania w innych godności Bożych dzieci, a w konsekwencji do odrzucenia nadziei w wieczne zbawienie - powiedział kapłan.
- Tę prawdę potwierdza także toczona obecnie wojna na Ukrainie spowodowana przez imperialne dążenia Rosji - dodał. - Wraz z okrucieństwami tej wojny, które nie oszczędzają nawet małych dzieci, wraz z ogromem krzywd dotykających ludność cywilną, równocześnie doświadczamy niestety wielkiej obojętności ze strony niektórych państw Europy zachodniej, które tęsknią tylko do tego, aby jak najszybciej mogły powrócić do prowadzenia dawnych interesów - zaznaczył metropolita krakowski.
Źródło: PAP, "Znak"
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski