Abp Gądecki pisze o szczepieniach. Wizyta z KEP w ministerstwie
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podziękował abp. Stanisławowi Gądeckiemu za oświadczenie poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19. - Głos Kościoła jest niejednokrotnie cenniejszy, niż wszystkie akcje - powiedział Wojciech Andrusiewicz, informując o spotkaniu z wysłannikiem KEP.
"Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń. Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne" - napisał w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
"Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane ‒ z perspektywy medycyny prewencyjnej ‒ za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - dodał hierarcha.
Ministerstwo dziękuje Kościołowi. "Długa dyskusja o szczepieniach"
Wojciech Andrusiewicz powiedział, że głos zachęty do szczepień ze strony abp. Gądeckiego jest szczególnie istotny, bo "dla wielu w Polsce jest niekwestionowanym autorytetem".
Zobacz też: "Naczelny seksuolog kraju". Krzysztof Śmiszek ostrzega ministra Czarnka
- Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego przybył w środę do nas Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. To nie jest pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie - powiedział rzecznik resortu zdrowia w rozmowie z TVN24.
- Była dość długa dyskusja o szczepieniach w Polsce, ale - jak widać - owocna - ocenił Andrusiewicz.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że podczas środowych rozmów "nikt nikogo do niczego nie musiał w spektakularny sposób namawiać". - Wystarczy krzewić wiedzę - powiedział Andrusiewicz.
Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce. Raport MZ. Nowe zakażenia i zgony
Rzecznik resortu Adama Niedzielskiego dodał, że również w diecezjach są pierwsze efekty działań współpracy z Kościołem. Wskazał m.in. kontakty wojewody mazowieckiego z kard. Kazimierzem Nyczem oraz Lublin, gdzie odbyło się spotkanie wojewody z przedstawicielami archidiecezji lubelskiej.
- Wszędzie lokalnie staramy się za pośrednictwem swoich przedstawicieli czy lokalnych oddziałów NFZ, wojewodów - rozmawiać i przedstawiać argumenty, które mogą wspierać proces szczepień - powiedział rzecznik resortu zdrowia.