Trwa ładowanie...

Abp Dziwisz ukrywał pedofilskie skandale w Kościele?

Włoski dziennik "La Stampa" napisał, że arcybiskup Stanisław Dziwisz jako osobisty sekretarz Jana Pawła II ukrywał przed papieżem dokumenty na temat przypadków pedofilii i seksualnego wykorzystywania seminarzystów wśród przedstawicieli duchowieństwa. Rzecznik archidiecezji krakowskiej zaprzecza tym zarzutom.
Share
Abp Dziwisz ukrywał pedofilskie skandale w Kościele?
Źródło: PAP
d3dmx85

W artykule na pierwszej stronie tej jednej z największych włoskich gazet wśród zarzutów wobec obecnego metropolity krakowskiego wymienia się sprawę założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa Marciala Maciela Degollado z Meksyku oraz byłego metropolity poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza.

Autor artykułu "Tajemnica Stanisława" w turyńskiej gazecie - Giacomo Galeazzi - twierdzi, że arcybiskup Stanisław Dziwisz, który wiedział o skandalach i nadużyciach, popełnianych przez tych duchownych, lekceważył te doniesienia, nie podjął żadnych działań i nie informował o tym Jana Pawła II.

Przepisywanych artykułów nie komentuję- powiedział rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek. Niespełna miesiąc temu takie zarzuty wobec metropolity krakowskiego znalazły się w artykule opublikowanym w "Głosie Wielkopolskim".

d3dmx85

Odnosząc się do zarzutów molestowania seminarzystów, postawionych arcybiskupowi Paetzowi, "La Stampa" pisze: "Zamiast zaangażować się, by sprawdzić te ciężkie oskarżenia, ksiądz Stanisław roztropnie trzymał w szufladzie alarmujące dokumenty, jakie mu wysłała siedem lat temu grupa księży, by poinformować go o nadużyciach ze strony arcybiskupa Juliusza Paetza, wówczas arcybiskupa Poznania, na szkodę seminarzystów. Księża, którzy wysłali list do wiadomości księdza Stanisława oczekiwali szybkiej reakcji ze strony sekretarza papieża, a tymczasem odkryli z wielkim zdumieniem, że Karol Wojtyła nie został w ogóle poinformowany o tej sprawie".

Milczenie w sprawie skandalu seksualnego "La Stampa" zarzuciła również obecnemu metropolicie w sprawie ojca Degollado. Gazeta utrzymuje, że osobisty papieski sekretarz zignorował napływające z Ameryki Południowej listy na temat założyciela Legionistów Chrystusa, jednego z najprężniej rozwijających się zgromadzeń na świecie. List taki wysłał do niego między innymi ksiądz Antonio Ornelas z Meksyku, członek sądu diecezjalnego. Także w tej sprawie odpowiedzią don Stanislao było milczenie- twierdzi Giacomo Galeazzi.

Gazeta przypomina, że meksykańskiego duchownego ukarał dopiero Benedykt XVI, który nakazał mu pokutę i życie w odosobnieniu.

Galeazzi przytacza komentarz rzecznika metropolity krakowskiego księdza Roberta Nęcka: "Jego Eminencja niczego nie ukrył, nie ma żadnego świadectwa, to są absolutnie niesprawiedliwe zarzuty". (js)

Sylwia Wysocka

d3dmx85

Podziel się opinią

Share
d3dmx85
d3dmx85
Więcej tematów