Trwa ładowanie...
d15dmwi

Abp Cerkwi Prawosławnej Ukrainy zatrzymany. Jechał do więźnia politycznego

Arcybiskup Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens został zatrzymany w niedzielę na dworcu w Symferopolu na Krymie. Hierarcha zamierzał udać się do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryba.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Klemens jest przewodniczącym Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności
Abp Klemens jest przewodniczącym Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności (East News, Fot: Karolina Misztal)
d15dmwi

- Arcybiskup zdążył mi tylko napisać SMS-a, że został zatrzymany przez policję w autobusie i prosi, bym przekazał informację do Cerkwi i mediów - przekazał ukraiński aktywista Andrij Szczekun, były koordynator ruchu Euromajdan Krym, który poinformował media o całej sprawie.

Jak donosi Szczekun, abp Klemens jest obecnie przesłuchiwany. Działacz podaje, że służby tłumaczą, iż zatrzymanie jest związane z anonimowym telefonem o kradzieży w jednej z cerkwi. - To oczywiste, że mamy tu do czynienia tylko z kłamliwą wersją stworzoną na użytek rosyjskiej propagandy. Okupacyjnym władzom półwyspu ewidentnie chodzi o to, by zastraszyć arcybiskupa i powstrzymać go przed wspieraniem więźniów politycznych - zapewnia.

Służba prasowa Cerkwi Prawosławnej Ukrainy poinformowała, że na razie nie nawiązała żadnego kontaktu ze swym hierarchą.

d15dmwi

8 lutego Klemens został wyznaczony, by przewodniczyć nowo utworzonej Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności. Ma zapewniać wsparcie duchowe ukraińskim więźniom politycznym, których w Rosji przetrzymywanych jest co najmniej 81. Są oni skazywani przez tamtejsze sądy m.in. za domniemany terroryzm i szpiegostwo.

Najmłodszym z ukraińskich więźniów politycznych jest właśnie Pawło Hryb. 20-latek w sierpniu 2017 roku. Wówczas pojechał do białoruskiego Homla, aby spotkać się 17-letnią Rosjanką o imieniu Tatiana, z którą poznał się i komunikował przez internet. Według rodziny po randce został uprowadzony przez FSB.

d15dmwi

Hryba o związki z nacjonalistyczną organizacją ukraińską UNA-UNSO i o namawianie poznanej przez internet Rosjanki do podłożenia ładunku wybuchowego w szkole w Soczi. Za te zarzuty grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. Młody mężczyzna cierpi na patologię żyły wrotnej doprowadzającej krew do wątroby i dlatego wymaga stałej specjalistycznej opieki lekarskiej, która nie jest mu zapewniana w rosyjskim areszcie.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy w Polsce szczerze o Banderze i rzezi wołyńskiej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15dmwi

Podziel się opinią

Share
d15dmwi
d15dmwi
Więcej tematów