Trwa ładowanie...
d29910h

Antypolski napis na tablicy. Ambasada w Kijowie protestuje

O ofiarach "zakatowanych przez polskich szowinistów" informuje tablica ustawiona przez Ukraińców w Hucie Pieniackiej. Polska ambasada w Kijowie wystosowała notę protestacyjną w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W miejscu, gdzie znajdowała się polska wieś spacyfikowana przez SS Galizien i UPA, stoi pomnik ku pamięci ofiar
W miejscu, gdzie znajdowała się polska wieś spacyfikowana przez SS Galizien i UPA, stoi pomnik ku pamięci ofiar (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d29910h

Polskie służby dyplomatyczne przesłały notę protestacyjną do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, zaznaczając, że nie zgadzają się na próby relatywizacji zbrodni w Hucie Pieniackiej. Ambasada w Kijowe zaprotestowała przeciwko treści na tablicy ustawionej w ub. roku w tej miejscowości.

Jak wyjaśniają w komunikacie służby prasowe polskiego resortu dyplomacji, sprzeciw budzi "fałszywy przekaz dot. przebiegu zbrodni z 1944 r., jak również inskrypcja upamiętniająca Ukraińców, którzy zginęli w miejscowościach oddalonych ok. 20 km od Huty, głosząca że cześć oddawana jest 'ukraińskim mieszkańcom okolicznych wsi zakatowanych przez polskich szowinistów i partyzantów sowieckich'".

Ambasada RP w Kijowie zwróciła się do władz Ukrainy o wyjaśnienie okoliczności ustawienia tablicy. Rzeczniczka prasowa MSZ, Ewa Suwara wyjaśnia, że w nocie protestacyjnej polska strona wskazała na wątpliwości ws. deklarowanej przez władze Ukrainy polityki dobrosąsiedztwa i pojednania.

d29910h

Wiceprezes IPN: to prowokacja

Na tablicę stojącą obok pomnika ofiar tragedii z 1944 r. po raz pierwszy przedstawiciele polskich władz zwrócili uwagę podczas ubiegłorocznych obchodów 74. rocznicy zbrodni. Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk mówił wówczas o "prowokacji ze strony pewnych sił ukraińskich, które chcą na nowo pisać historię".

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej miała miejsce 28 lutego 1944 r. Ukraińcy służący w SS, wspierani przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz paramilitarne bojówki ukraińskich nacjonalistów, zabili ok. 850 polskich mieszkańców wsi.

d29910h

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Joanna Kluzik-Rostkowska o sporze Polski z Izraelem. Obciąża rząd Morawieckiego

d29910h

Podziel się opinią

Share

d29910h

d29910h
Więcej tematów