Trwa ładowanie...
ukraina

Ukraińskie władze uczczą urodziny Bandery. Uroczystość na szczeblu państwowym

Ukraina upamiętni 110. rocznicę urodzin Stapana Bandery - przywódcy nacjonalistycznych bojówek odpowiedzialnych m.in. za masakrę polskiej ludności podczas II wojny światowej. O tym, że uroczystości będą miały wymiar państwowy zdecydowała Rada Najwyższa (ukraiński parlament).

Share
Ukraińskie władze uczczą urodziny Bandery. Uroczystość na szczeblu państwowym
Źródło: PAP
d1kll6p

W przyjętej rezolucji deputowani zdecydowali, że oprócz rocznicy urodzin Bandery uroczystości państwowe odbędą się w 2019 roku m.in. z okazji 100-lecia Aktu Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową oraz 30. rocznicy wyjścia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z podziemia.

Państwowe obchody urodzin przywódcy OUN nie będą jedyną uroczystością na jego cześć w przyszłym roku. W ubiegłym tygodniu Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. Ta decyzja oburzyła m.in. ambasadora Izraela na Ukrainie Joela Liona.

"Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób gloryfikacja tych, którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach, pomaga w walce z antysemityzmem i ksenofobią. Ukraina nie powinna zapominać o zbrodniach na ukraińskich Żydach i nie powinna ich upamiętniać poprzez uszanowanie ich sprawców" - stwierdził Lion.

Zobacz także: Robisz 10 tysięcy kroków, aby być zdrowym? Mamy złą wiadomość

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię - Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

d1kll6p

Przez rodaków Bandera uważany jest jednak za bohatera narodowego, który dążył do niepodległości Ukrainy. W 2010 roku został pośmiertnie uhonorowany tytułem Bohatera Ukrainy dekretem prezydenta Wiktora Juszczenki, który jednak ostatecznie uchylił ukraiński sąd. Przeciwko decyzji prezydenta protestowała Polska i Rosja. W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano jednak projekt rezolucji z apelem do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1kll6p

Podziel się opinią

Share
d1kll6p
d1kll6p
Więcej tematów