Trwa ładowanie...
d1hjiom

ABE - nowe "siły specjalne" Jana Szyszko. Będą mogli strzelać do ludzi i zwierząt

Ministerstwo Środowiska powoła "zieloną policję", która będzie miała specjalne uprawnienia. Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego dostanie broń oraz drony z kamerami. Mało tego, dostaną prawo do wejścia bez zapowiedzi do domów i firm. Głos w tej sprawie zabrał resort środowiska - ABE powstaje, ale w innym celu i uprawnieniami.
Share
Minister dostanie swoją własną "armię"
Minister dostanie swoją własną "armię"Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d1hjiom

Właśnie pojawił się projekt ustawy o specgrupie do zwalczania przestępstw ekologicznych - podała "Gazeta Wyborcza". Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powoła Agencję Bezpieczeństwa Ekologicznego (ABE).

Nowa formacja dostanie bardzo duże uprawnienia

Funkcjonariusze będą podlegali ministrowi Janowi Szyszce. Dostaną broń palną i będą mogli jej użyć przeciwko ludziom oraz zwierzętom. Do ich dyspozycji będą drony. Ale użyją ich tylko w przypadku podejrzeń, że ktoś szkodzi środowisku. Oprócz tego, dostaną prawo wejścia bez zapowiedzi do zakładów i prywatnych domów.

d1hjiom

Będzie im wolno rekwirować dokumenty firm, zatrzymywać i rewidować samochody, wstrzymać pracę fabryk albo oddanie budynków do użytku.

Tak Jan Szyszko niszczy Puszczę Białowieską. Widzieliśmy to na własne oczy

- Wyobraźmy sobie, że minister pośle służby z ostrą bronią do ekologów broniących Puszczy Białowieskiej. Już teraz dochodzi tam do zatargów między strażą leśną a ekologami. Kilka tygodni temu policjanci naszli ich w mieszkaniach. A kiedy w stresującej sytuacji znajdzie się broń palna, może dojść do tragedii - powiedział "Gazecie Wyborczej" Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

d1hjiom

Ministerstwo odpowiada na informację o powołaniu Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego

Resort Jana Szyszko tłumaczy, że owszem, taka formacja powstanie, ale jej celem będzie po prostu walka z "szarą strefą" i nie należy szukać w tym sensacji. Ministerstwo Środowiska Zwróciło uwagę, że "Gazeta Wyborcza" po raz kolejny podaje niesprawdzone i nieprawdziwe informacje. Odesłało do sprostowania z 14 listopada, w którym resort tłumaczy, że nie "pracuje obecnie nad projektem ustawy o Państwowej Agencji Ochrony Środowiska".

Ale resort przyznał, że ABE rzeczywiście powstaje, ale jest na wstępnym etapie. "Projekt ustawy, w której proponuje się powołanie Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego jest na wstępnym etapie opracowania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Celem tych przepisów jest wzmocnienie istniejących i stworzenie nowych narzędzi umożliwiających skuteczną walkę z szarą strefą, w tym z przedsiębiorstwami, które zatruwają środowisko naturalne. Projektowane przepisy mają więc doprowadzić wyłącznie do poprawy bezpieczeństwa ekologicznego kraju i jakości środowiska naturalnego" - czytamy w oświadczeniu.

d1hjiom

Podziel się opinią

Share
d1hjiom
d1hjiom
Więcej tematów