Trwa ładowanie...
d2hsa71
A. Duda do rządu i Komorowskiego: nie podejmujcie ustrojowych i kontrowersyjnych decyzji
Mariusz Szymczuk

A. Duda do rządu i Komorowskiego: nie podejmujcie ustrojowych i kontrowersyjnych decyzji

- Będąc tutaj budujemy autorytet RP i godności prezydenta. Przyszła polityka i nasze działanie powinno w takich kierunkach zmierzać, aby budować etos polskiego państwa - powiedział prezydent elekt Andrzej Duda podczas swojego przemówienia tuż po uroczystości wręczenia mu przez Państwową Komisję Wyborczą aktu wyboru na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przyszły prezydent zakończył swoje wystąpienie apelem do premier Ewy Kopacz, Bronisława Komorowskiego i rządzącej Platformy Obywatelskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hsa71

- Chciałem prosić, aby w tym okresie przejściowym państwo zachowali powagę w pracach parlamentarnych i rządu i aby nie dokonywano poważnych zmian ustrojowych, ani takich które mogą budzić emocje i kreować konflikty - stwierdził podczas swojego przemówienia prezydent elekt. Po zakończeniu uroczystości posłowie PiS tłumaczyli co przyszły prezydent miał na myśli. Jacek Sasin mówił m.in. o skracaniu kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego, tak by nowych mógł powołać jeszcze obecny Sejm, a Jarosław Gowin z Polski Razem przywołał ustawę o in vitro, nad którą właśnie pracuje parlament.

- To niezręczność, która nie powinna się zdarzyć. Nie ma okresu przejściowego. Prezydentem jest Bronisław Komorowski. Dlatego niewłaściwe jest ingerowanie w obecną sytuację prac konstytucyjnych organów państwa - powiedział zaraz po apelu Andrzeja Dudy Rafał Grupiński z PO.

d2hsa71

W uroczystości w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie uczestniczyła też rodzina Andrzeja Dudy, posłowie PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, premier Ewa Kopacz oraz wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Zabrakło natomiast żegnającego się w urzędem Bronisława Komorowskiego, reprezentował go szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Na zaproszenie Państwowej Komisji Wyborczej pozytywnie odpowiedzieli natomiast niektórzy byli kandydaci na prezydenta. W Pałacu w Wilanowie pojawili się Magdalena Ogórek, Grzegorz Braun i Paweł Tanajno.

Przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży 6 sierpnia.

d2hsa71

Podziel się opinią

Share
d2hsa71
d2hsa71
Więcej tematów