Trwa ładowanie...
d1quzcg

90Atiope - nowe dane o podwójnej planetoidzie

Polsko-francuskie badania podwójnej planetoidy 90Antiope dostarczyły nowych danych o tym osobliwym obiekcie - poinformował prof. Tadeusz Michałowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Poznańskiego.

d1quzcg
d1quzcg

Podwójna planetoida 90Antiope - jeden z pięciu znanych dotąd tego typu obiektów - składa się z dwóch oddzielnych fragmentów wirujących i okrążających się nawzajem.

O istnieniu podwójnych planetoid wiadomo dopiero od kilku lat. Lecąca do Jowisza sonda "Galileo" mijała z bliska planetoidę Ida, która jak się okazało ma swojego satelitę - Daktyla.

Wielkim zaskoczeniem dla astronomów było stwierdzenie latem 2000 roku, że znana od prawie 150 lat (odkryta w 1866 roku) planetoida 90Antiope nie jest monolitem. Składa się z dwóch fragmentów - każdy o rozmiarach około 80 km, oddalonych od siebie o 170 km. Oba obiekty wykonują skomplikowane ruchy. Wirują i krążą wokół siebie, co jakiś czas powodując wzajemne zaćmienia - powiedział prof. Michałowski.

Polsko-francuskie badania obejmowały kilkumiesięczne obserwacje 90Antiope w obserwatoriach Pic du Midi w Pirenejach i w Borowcu pod Poznaniem. Obecnie przygotowywany jest specjalny program, który pozwoli precyzyjnie wyliczyć ruchy obu składników planetoidy i ich zaćmienia. Stanie się on podstawą do kolejnej kampanii obserwacyjnej przewidzianej na jesień 2001 r. (aso)

d1quzcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1quzcg
Więcej tematów