89% polskich dzieci ma dostęp do internetu
Aż 75% dzieci w UE w wieku od 6 do 17 lat korzysta już z internetu. W Polsce jest ich jeszcze więcej (89%) - wynika z zaprezentowanego we wtorek badania Eurobarometru. 63% dziesięciolatków w UE ma telefon komórkowy ( w Polsce 75%), w tym 11% ma telefon z dostępem do internetu (w Polsce 18%).
09.12.2008 | aktual.: 09.12.2008 18:41
UE ostatecznie przyjęła program "Bezpieczny internet", na który od 1 stycznia 2009 do końca 2013 przeznaczać będzie 55 mln euro rocznie.
Czego boją się rodzice?
Sondaż Eurobarometru pokazuje, że aż 60% rodziców dzieci martwi się, że ich pociecha może stać się ofiarą uwodziciela internetowego, który zaprzyjaźnia się z dzieckiem, aby następnie wykorzystać je seksualnie. 54% rodziców obawia się, że ich dzieci mogą być szykanowane w sieci (np. zastraszane na stronach internetowych lub wiadomościami SMS-owymi).
Aby chronić dzieci w coraz bardziej wyrafinowanym wirtualnym świecie i umożliwić im bezpieczne korzystanie z internetu i telefonii komórkowej, Komisja Europejska zaproponowała w lutym stworzenie nowego unijnego programu "Bezpieczny internet".
Miliony euro na "Bezpieczny internet"
- Obecnie dzieci wkraczają w świat technologii internetowych i komórkowych bardzo wcześnie i często stają się młodymi ekspertami nowoczesnych technologii, swobodnie surfującymi w sieci. Ponieważ technologie te pomagają im w nauce i stanowią znakomity sposób poznawania innych, często korzystają z nich łatwiej i swobodniej niż rodzice - powiedziała komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Jak dodała, musimy mieć jednak pewność, że dzieci używające tych technologii potrafią rozpoznać czyhające na nich zagrożenia i radzić sobie z nimi.
Jak informuje KE, z programu "Bezpieczny internet" współfinansowane będą projekty mające na celu podniesienie świadomości w społeczeństwie, a zwłaszcza dzieci, rodziców i nauczycieli. Mają temu służyć punkty informacyjne dostępne za pośrednictwem internetu lub telefonicznie, gdzie można będzie zgłaszać nielegalne i szkodliwe treści i zachowania, w szczególności w zakresie seksualnego wykorzystywania dzieci, uwodzenia i szykanowania w Internecie.
Budżet wynoszący 55 mln euro dla nowego programu zostanie podzielony: 48% ma być przeznaczone na podniesienie świadomości społeczeństwa, 34% na walkę z nielegalnymi treściami i z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci, 10% na promowanie bezpiecznego środowiska internetowego oraz 8% na ustanowienie odpowiedniej bazy informacji.
Inga Czerny