85 lat czeka na godny pochówek. Mógł być pierwszym żołnierzem, poległym w wojnie
Kapral Piotr Konieczka, który zginął podczas obrony urzędu celnego w Jeziorkach (Wielkopolska) zaledwie trzy godziny przed niemieckim atakiem na Westerplatte, od 85 lat czeka na godny pochówek. Historycy sądzą, że mógł być pierwszym polskim żołnierzem, który poległ w II wojnie światowej.
Konieczka zginął 1 września 1939 r. około godz. 1.40. Był rezerwistą, służącym w plutonie wzmocnienia placówki Straży Granicznej w Jeziorkach, pod Komisariatem SG Kaczory. Obecnie spoczywa na cmentarzu w Śmiłowie, województwo wielkopolskie.
– 1 września 1939 r. około godz. 1.30 urząd celny został zaatakowany przez grupę niemieckich dywersantów. Załoga budynku się wycofała, a odwrót osłaniał Piotr Konieczka, który strzelał z ręcznego karabinu maszynowego. Podczas wymiany ognia Konieczka został postrzelony, a rannego dobijali Niemcy – powiedział historyk Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile.
Historycy podkreślają, że śmierć Konieczki można uznać za wynik działań wojennych, ponieważ Niemcy po zdobyciu urzędu celnego nie wrócili za granicę, jak to miało miejsce w przypadku prowokacji. Możliwe, że rzeczywiście Konieczka był pierwszym żołnierzem poległym w czasie II wojny światowej i jej pierwszym bohaterem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weszli do porzuconych bunkrów Rosjan. Pokazali, co zastali pod Kurskiem
Świadkowie donoszą, że niemiecki oficer, który widział przewożenie zwłok Konieczki oraz strażnika SG Szczepana Ławniczaka, miał oddać hołd polskiemu kapralowi, mówiąc: "To był bohater". Obydwaj spoczywają na cmentarzu w Śmiłowie, prawdopodobnie w jednym grobie z dwoma pomnikami.
Starania o godny pochówek bohatera
Od wielu lat o godny pochówek Konieczki walczy ks. Jerzy Ptach, były proboszcz parafii w Śmiłowie. Kapłan prowadzi stronę internetową poświęconą Konieczce i starał się o uhonorowanie go nazwą jednej ze śmiłowskich ulic lub szkoły. – Konieczka nie miał pogrzebu, bo nie mógł go mieć – proboszcz wcześniej uciekł, ostrzeżony, że Niemcy go ścigają. Na cmentarzu wciąż jest zarezerwowane miejsce, od wielu lat oczekujące na ekshumację i godny pochówek. I nasz bohater też czeka... – powiedział PAP ks. Ptach.
Rodzina liczy na pełne uznanie
Wnuczka Konieczki, Urszula Tomczak, również liczy na to, że uda się zorganizować pogrzeb jej dziadka. – To by było piękne. Całą rodziną czekamy, że tak się stanie – powiedziała PAP.
Rosnąca świadomość o bohaterskiej śmierci kaprala Konieczki
Marek Fijałkowski zauważa, że historia Konieczki staje się coraz bardziej znana. Pojawiły się tablice, murale, obeliski, a także organizowany jest rajd rowerowy. W 2009 roku odsłonięto w Jeziorkach obelisk z napisem: "broniąc polskiego urzędu celnego w Jeziorkach i ojczystego progu, jako pierwszy w Wielkopolsce poległ śmiercią bohatera".
– Nie można powiedzieć, że Konieczka jest bohaterem nieznanym. Jest o nim sporo publikacji, powstały trzy filmy. Historia ta funkcjonuje również ogólnopolsko, ale pełne dopełnienie jego historii to godny pochówek, na który wciąż czekamy – dodał Fijałkowski.
W muzeum i instytucjach pamięci
W Muzeum w Pile znajduje się drewniana tablica z grobu Konieczki, zdjęcia budynku, w którym służył, oraz fotografie ze zbiorów rodzinnych, w tym zdjęcie z zaręczyn z 1930 roku. Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, podkreśla, że wiele wydarzeń i postaci z polskiej historii czeka na należne upamiętnienie. Dyrektor IPN, dr hab. Rafał Reczek, zauważył, że wiedza o niektórych wydarzeniach i bohaterach dociera do świadomości publicznej z opóźnieniem. – Nie zaniedbujemy bohaterów przeszłości. Czasem nie jesteśmy w stanie od razu zająć się wszystkimi tematami. Sprawa kaprala Piotra Konieczki czeka na wspólne zaangażowanie środowisk lokalnych i państwowych. Każdy odkryty fragment historii przybliża nas do jej pełniejszego poznania' – powiedział PAP Reczek.
Zasługi i wyróżnienia Konieczki
Piotr Konieczka urodził się 29 kwietnia 1901 r. w Czarżu, województwo kujawsko-pomorskie. Od lat 20. mieszkał w Wielkopolsce, gdzie prowadził gospodarstwo rolne w Brodnej ze swoją żoną. Do straży granicznej w Jeziorkach dołączył latem 1939 roku. W 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył Konieczkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.