Trwa ładowanie...

800 plus od stycznia? Może być później

Już od stycznia wypłata świadczeń dla rodziców ma być wyższa. Jednak nie od razu zobaczą oni więcej pieniędzy na kontach. Wiadomo, do kiedy ma to nastąpić.

800 plus od stycznia? Może być trochę później800 plus od stycznia? Może być trochę późniejŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d2zunqf
d2zunqf

800 plus jest planowane od stycznia. Jednak to nie oznacza, że rodzice od razu dostaną na konto więcej pieniędzy. Bowiem, jak zakłada projekt ustawy, waloryzacja będzie mieć miejsce 1 stycznia, ale ZUS musi mieć jeszcze czas na wprowadzenie regulacji technicznych.

Dlatego zapisano, że wypłata wyższych świadczeń może nastąpić później. Podniesiona kwota może przyjść do rodziców do końca lutego 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komorowska wróci do polityki? "Nigdy nie należy mówić nigdy"

800 plus zamiast 500 plus

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Na początku lutego na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Regulacja została też skierowana do konsultacji społecznych.

d2zunqf

Projekt zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

"Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r,. dokonanej w styczniu 2024 r." – zaznaczono.

d2zunqf
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zunqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zunqf
Więcej tematów