Zmiany dla emerytów. 1 czerwca wprowadzono nowe limity
Limity dorabiania do emerytury i renty zostały zaktualizowane. Od 1 czerwca seniorzy pobierający świadczenie, będą mogli dorobić więcej. Ile wynoszą nowe progi finansowe? Na uwadze powinny mieć się osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego.
Wysokość limitów, obowiązujących osoby, dorabiające do emerytury lub renty, jest uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. To - według danych GUS - wzrosło.
Limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Ile wynoszą od czerwca?
Informację na temat progów przychodów, osiąganych przez emerytów i rencistów, przekazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po ich przekroczeniu świadczenie może zostać zmniejszone lub nawet zawieszone. Seniorzy mogą dorobić do emerytury lub renty bez konsekwencji, jeżeli ich przychód nie przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ubiegły kwartał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głodowe emerytury dzisiejszych 30-latków. "Jedna trzecia z nas dostanie najniższe świadczenie"
W przypadku, gdy będzie on wyższy niż 70 a niższy niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie wypłacane seniorom zostanie zmniejszone. Jeżeli przychód dodatkowy przekroczy 130 proc. wspomnianego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Ile w takim razie wynoszą nowe limity dorabiania do emerytury od 1 czerwca 2023?
- 4987,00 zł - to kwota, po której przekroczeniu ZUS proporcjonalnie zmniejszy świadczenie
- 9261,60 zł - to kwota, po której przekroczeniu ZUS całkowicie zawiesi świadczenie.
Limity dorabiania do emerytury. Kogo dotyczą?
Co ważne, wspomniane limity dotyczą osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Powyżej wspomnianego wieku do świadczenia można dorabiać bez ograniczeń. Progi graniczne nie obowiązują również niektórych grup uprawnionych do pobierania świadczeń emerytalnych lub rentowych. Chodzi o osoby, otrzymujące rentę dla inwalidów wojskowych, rentę dla inwalidów wojennych, lub rentę rodzinną przysługującą z tytułu tych świadczeń.