80. rocznica I Targu Poznańskiego
W poniedziałek mija 80. rocznica I Targu Poznańskiego, który dał początek Międzynarodowym Targom Poznańskim.
Pomysł utworzenia specjalistycznej instytucji targowej zrodził się w kręgach poznańskich kupców w 1917 roku. Zrealizowano go dopiero w 1921 roku.
I Targ Poznański zwiedziło 40 tys. osób, wśród nich prymas Polski kardynał August Hlond. Na wystawie dominował przemysł włókienniczy, kuśnierski, metalowy i chemiczny.
Targi Poznańskie - jako jedne z niewielu - w okresie wielkiego kryzysu w latach 1929-33 i przed wybuchem II Wojny Światowej, zaliczane były do czołówki targów europejskich. Pod koniec lat trzydziestych Poznań był czwartym pod względem wielkości międzynarodowym ośrodkiem targowym w Europie - po Lyonie, Lipsku i Mediolanie.
Zniszczone podczas II wojny światowej obiekty targowe już w roku 1946 odbudowano na tyle, by zorganizować na ich terenie pierwszą po wojnie wystawę pod znamiennym dla tych czasów tytułem "Odzież i dom". W roku 1947 zorganizowano pierwsze po wojnie Międzynarodowe Targi Poznańskie. Odbywały się odtąd corocznie z przerwą w okresie 1951-1954 na skutek procesów zimnowojennych.
Do 1955 roku MTP były organizatorem jednej wielobranżowej imprezy, która odbywała się w czerwcu. Proces specjalizacji targów rozpoczęty został przeniesieniem do Warszawy w 1958 roku Międzynarodowych Targów Książki.
Wśród kilkudziesięciu innych działających w Polsce organizatorów targów, MTP zajmują miejsce niekwestionowanego lidera m.in. pod względem liczby wystawców - 15.000 rocznie oraz zajmowanej przez nich powierzchni wystawienniczej - ponad 450.000 metrów kwadratowych.
Obecnie w programie MTP znajduje się 40 specjalistycznych targów międzynarodowych. Obejmują: rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, budownictwo, inwestycje przemysłowe, motoryzację, informatykę, poligrafię, logistykę, ekologię, medycynę, turystykę, modę, wyposażenie domów i mieszkań.
MTP są członkiem-założycielem, działającego od 1925 roku, Związku Targów Międzynarodowych UFI (Union des Foires Internationales) z siedzibą w Paryżu. Należą także do organizacji skupiających m.in. organizatorów specjalistycznych targów branżowych: COPE (Konfederacja Organizatorów Targów Opakowań), EURASCO (Komitet Konsultacyjny Europejskich Stowarzyszeń Rolniczych i Organizatorów Wystaw) oraz IAF (Międzynarodowa Federacja Odzieżowa).
Na terenach targowych znajdują się 42 pawilony wystawiennicze. W ubiegłym roku powierzchnia wystawowa zwiększyła się do około 500 tysięcy m. kw. Zmalała jednak liczba zwiedzających. Dwa lata temu było ich ponad 580 tysięcy, w 1998 roku o 40 tysięcy mniej.
W zeszłorocznych Międzynarodowych Targach Poznańskich uczestniczyło 2400 wystawców i firm z 39 państw. Największe ekspozycje przygotowali Niemcy, Czesi, Szwajcarzy i Austriacy. (mk)