Trwa ładowanie...

8 tys. zdrajców? Ukraińskie służby nie mają litości

Ukraińcy od 629 dni dzielnie walczą z Rosjanami. Okazuje się jednak, że w ich szeregach nie brakuje zdrajców. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji wszczęła już śledztwa w około 8 tysiącach przypadków podejrzeń o zdradę stanu.

8 tys. zdrajców? Ukraińskie służby nie mają litości8 tys. zdrajców? Ukraińskie służby nie mają litościŹródło: ssu.gov.ua
d48xd3w
d48xd3w

Według informacji przekazanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) od początku inwazji Rosji na Ukrainę, instytucja ta podjęła śledztwa w około 8 tysiącach przypadków podejrzeń o zdradę stanu. Informacje te zostały opublikowane we wtorek przez New Voice, które powołało się na źródła w SBU.

SBU poinformowała New Voice, że podjęła działania w ponad 7 tysiącach spraw karnych, które były związane z artykułem 111-1 kodeksu karnego. Dodatkowo przeprowadzono prawie 1 tysiąc dochodzeń na podstawie artykułu 111-2.

Oba podpunkty artykułu 111 odnoszą się do zdrady stanu. Przestępstwa określone w artykule 111-1 obejmują szpiegostwo, działania mające na celu umyślne podważanie suwerenności Ukrainy oraz dobrowolną pomoc obcemu państwu w prowadzeniu "działalności wywrotowej przeciwko Ukrainie". Za takie przestępstwo grozi kara od 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

d48xd3w

330 kolaborantów już skazanych

SBU poinformowała, że do sądów skierowano ponad 2 tysiące postępowań z paragrafu 111-1. Sądy wydały już wyroki skazujące 330 kolaborantów. Jednym z najnowszych wyroków jest kara 15 lat więzienia dla Wołodymyra Saldo, który pełni funkcję szefa lokalnych władz okupacyjnych w obwodzie chersońskim.

O współpracę z obcym wywiadem i zdradę stanu oskarżony został również deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z partii Sługa Narodu, Ołeksandr Dubinski.

Lwowski Sąd Rejonowy wydał zaoczny wyrok skazujący byłego prorosyjskiego deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy, Illię Kywa, na 14 lat pozbawienia wolności za zdradę stanu.

Artykuł 111-2 kodeksu karnego stanowi, że obywatel Ukrainy może uniknąć odpowiedzialności karnej za współpracę z obcym państwem, jeżeli z własnej inicjatywy poinformuje o niej władze Ukrainy. SBU poinformowała New Voice, że na podstawie artykułu 111-2 przeprowadziła dochodzenia dotyczące ponad 300 osób, które spełniły ten warunek. Prawie 200 z nich skierowała do sądów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48xd3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d48xd3w
Więcej tematów