Trwa ładowanie...
d38xpqx

76 dziennikarzy zginęło w 2009 roku

Co najmniej 76 dziennikarzy zginęło w 2009 roku podczas wykonywania obowiązków zawodowych - poinformowała w Berlinie organizacja Reporterzy bez Granic (RsF). To o 16 więcej niż w 2008 roku.

d38xpqx
d38xpqx

Wzrost tego "wskaźnika śmiertelności" o prawie 27% jest przede wszystkim konsekwencją zamordowania 30 dziennikarzy na filipińskiej wyspie Mindanao w listopadzie. Dziennikarze zamierzali informować o kampanii wyborczej kandydata na gubernatora; konwój, którym jechali, został napadnięty przez ludzi jednego z politycznych rywali tego kandydata.

Szczególnie niebezpieczna była też w mijającym roku dla dziennikarzy Somalia (9 ofiar), Pakistan (5) i Rosja (5).

W skali globalnej w mijającym roku nasiliły się akty przemocy i represje wobec dziennikarzy - podaje RsF, wymieniając zabójstwa, porwania, szykany.

Wskazano, że w Iranie do dziś wielu dziennikarzy jest karanych więzieniem i szykanowanych za krytyczne relacje z kontrowersyjnych wyborów prezydenckich w czerwcu.

d38xpqx

RsF informuje też, że wzrosła liczba dziennikarzy, którzy doświadczyli przemocy fizycznej lub gróźb. Zarejestrowano 1456 takich przypadków (w 2008 roku - 929). Wzrosła liczba mediów poddanych cenzurze - z 353 do 570.

W skali światowej liczba zatrzymań dziennikarzy zmalała o 1/7, natomiast wzrosła liczba zatrzymań blogerów i innych internautów. Wiele autorytarnych reżimów, takich jak w Chinach, Iranie czy Azerbejdżanie, opowiadało się za surowymi karami dla "nieposłusznych" użytkowników internetu - podkreśla RsF, wskazując, że internet stał się "motorem" demokratycznych protestów.

Po raz pierwszy w dorocznym raporcie RsF opublikowano liczbę dziennikarzy zmuszonych do opuszczenia kraju. W 2009 roku 157 pracowników mediów musiało wyemigrować, ponieważ zagrożone było ich życie lub wolność.

Sekretarz generalny RsF Jean-Francois Julliard wskazywał, że władze takich krajów jak Iran czy Sri Lanka często rozmyślnie zmuszają dziennikarzy i blogerów do ucieczki, chcąc w ten sposób stłumić pluralizm opinii i krytykę.

d38xpqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38xpqx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj