68% Polaków zadowolonych z członkostwa w Unii
Zdecydowana większość - 68% Polaków - jest zadowolona z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Odmiennego zdania jest 9% społeczeństwa, a dla jednej piątej Polaków członkostwo w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym. 2% nie ma wyrobionej opinii na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP.
Zdecydowanie więcej zadowolonych z przynależności do UE jest wśród ludzi młodych - 77%, niż sześćdziesięciolatków i osób starszych - 58%. Bardziej zadowolone są osoby z wyższym wykształceniem (85%) niż z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (58%).
Członkostwo w Unii popierają osoby o dużym zainteresowaniu polityką (82%), lepszą sytuacją materialną (83%), osoby na stanowiskach kierowniczych i specjaliści (87%), uczniowie i studenci (78%) oraz pracownicy administracji i usług (74%), jak również mieszkańcy największych (ponad 500 tys.) miast (80%).
O tym, że przynależność Polski do UE jest czymś pozytywnym przekonani są częściej od pozostałych badani deklarujący centrolewicowe (83%) lub centroprawicowe (78%) poglądy polityczne, a także zwolennicy PO i koalicji Lewica i Demokraci.
Siedmiu na dziesięciu Polaków (70%) uważa, że wejście do UE nie przyniosło istotnych zmian w ich życiu. Przeciwnego zdania jest 28%.
Pozytywny wpływ wejścia Polski do UE na swoje życie dostrzegają częściej od pozostałych trzydziestolatkowie (32%), mieszkańcy największych miast (30%), kierownicy i specjaliści (40%) oraz pracownicy administracji i usług (25%).
Dwie trzecie (66%) Polaków uważa, że wejście do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju. Dla większości - 57% społeczeństwa - wpływ ten okazał się korzystny. Zmiany na gorsze zauważa tylko 9% osób. 28% ankietowanych ocenia, iż przynależność do struktur unijnych nie miała wpływu na sytuację kraju. 6% nie ma zdania na ten temat.
65% Polaków jest przekonanych, że wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Dla 57% zmiany wynikające z integracji miały pozytywne skutki dla międzynarodowego statusu naszego kraju. Negatywne konsekwencje pod tym względem dostrzega 8% osób. Co czwarty badany (26%) sądzi, iż przynależność do Unii nie miała wpływu na pozycję Polski w świecie.
Badanie przeprowadzono w dniach 1-5.03.2007 r. na reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia. Zrealizowano 1005 wywiadów.