Polska63% Polaków: Lech Kaczyński na Wawelu - niesłusznie

63% Polaków: Lech Kaczyński na Wawelu - niesłusznie

63% ankietowanych w sondażu OBOP-u uznało za niesłuszną decyzję o pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. 51% badanych opowiada się za wybudowaniem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w centrum Warszawy.

63% Polaków: Lech Kaczyński na Wawelu - niesłusznie
Źródło zdjęć: © AFP

16.09.2010 | aktual.: 16.09.2010 17:07

W sondażu TNS OBOP zrealizowanym na początku września badano stanowisko opinii publicznej w sprawie pochówku i upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego oraz innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

W kilka miesięcy po pogrzebie prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu 27% badanych uznaje decyzję, by go tam pochować, za słuszną (10% udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", 17% - "raczej tak"), natomiast 63% respondentów uważa, że ta decyzja nie była słuszna ("raczej nie" - 29 proc., "zdecydowanie nie" - 35% badanych). 9% ankietowanych nie miało w tej kwestii wyrobionego zdania.

Najbardziej krytyczni zwolennicy PO, PSL i SLD

Zdaniem autorów badania, jego geografia społeczna wskazuje, że im wyższe wykształcenie i status społeczny ankietowanych, tym większy sceptycyzm wobec decyzji o pochówku prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu. Zauważono także korelację pomiędzy odpowiedziami na to pytanie a preferencjami wyborczymi. Najbardziej krytyczny wobec decyzji o pochówku prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu okazał się elektorat PO (89% odpowiedzi negujących słuszność tej decyzji), PSL (80%) i SLD (79%). Najmniej - 32% sceptycznych wobec tej decyzji odpowiedzi - udzielili wyborcy PiS.

Sondaż w kwietniu: 42% Polaków popierało decyzję o pochówku

Obecne poglądy na pochówek prezydenta Kaczyńskiego można porównać z poglądami uchwyconymi w sondażu TNS OBOP dla Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie, zrealizowanym w dn. 19-20 kwietnia 2010 r., czyli tuż po pogrzebie. Na pytanie, "co sądzi Pan(i) o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu?" uzyskano następujące odpowiedzi: "od początku popierałem tę decyzję" - 42%, "nie popierałem tej decyzji, ale teraz ją popieram" - 9%, "nie popierałem i nie popieram tej decyzji, ale uważam, że trzeba ją uznać" - 34%, "nie popierałem i nie popieram tej decyzji i jej nie uznaję" - 9%. 6% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

"Zarówno pytania, jak i odpowiedzi nie są bezpośrednio porównywalne, ale mimo to widać zasadniczą zmianę w odpowiedziach - od przybliżonej równowagi czy nawet lekkiej przewagi postawy akceptującej do zdecydowanej, przeszło dwukrotnej przewagi postawy nieakceptującej. Problemem jest interpretacja tego przesunięcia. W jakiej mierze jest ono wynikiem różnicy w samej sytuacji społecznej obu badań - pierwsze było przeprowadzone w czasie niezwykłym i podniosłym, a w jakiej stwierdzona różnica ujawnia głębszą niesytuacyjną zmianę w poglądach na postać Lecha Kaczyńskiego, być może będącą także echem sporów politycznych wokół jego śmierci i upamiętnienia" - piszą autorzy badania OBOP.

Ankieterzy zadali też pytania o najbardziej pożądaną lokalizację pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. 51% badanych uważa, że "katastrofa smoleńska i jej ofiary powinny mieć pomnik w centrum Warszawy" ("zdecydowanie tak" - 18%, "raczej tak" - 33%), zaś 41% jest przeciwnego zdania ("raczej nie" - 21%, "zdecydowanie nie" - 20%). Zdaniem 30% badanych, na czele komitetu budowy pomnika powinien stanąć prezydent państwa, zdaniem 16% - prezydent Warszawy. 16% ankietowanych widzi w tej roli Jarosława Kaczyńskiego lub innego przedstawiciela rodzin ofiar, reszta badanych wskazywała prymasa Polski lub arcybiskupa Warszawy (4%), premiera (3%) lub inną osobę (4%). Aż 27% badanych nie miało w tej sprawie sprecyzowanego zdania.

Sondaż zrealizowano w dniach 2-5 września na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (646)