Stalinogród zamiast Katowic
W "Trybunie Ludu" rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Teodor Marchlewski oświadczał: "Geniusz Stalina opromieniał naukę, uskrzydlił ją, wytyczył jej nowe szlaki rozwoju. Nieoceniony jest wkład towarzysza Stalina w rozwój ekonomii, językoznawstwa, biologii, fizjologii, fizyki i innych dziedzin nauki. Wnikliwe studiowanie Jego dzieł pomoże nauce w rozwiązaniu trudnych problemów".
Na tle żałobnej histerii wyróżniała się redakcja "Tygodnika Powszechnego", która odmówiła zamieszczenia nekrologu i wspomnienia pośmiertnego. Za karę zawieszono wydawanie pisma.
Pod wpływem wzniosłej chwili, Rada Ministrów i Rada Państwa podjęły uchwałę dotyczącą przemianowania nazwy miasta Katowice na Stalinogród, a województwa katowickiego na stalinogrodzkie. Zadecydowano również o nadaniu budowanemu w Warszawie Pałacowi Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina oraz o wzniesieniu pomnika Stalina na Placu Defilad przed PKiN.
Na zdjęciu: uczniowie pełnią wartę pod portretem Stalina podczas uroczystości żałobnych w jednej z warszawskich szkół podstawowych.