Trwa ładowanie...

60 harcerzy zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu

60 harcerzy z województwa warmińsko-mazurskiego zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu w Małopolsce. Pięcioro dzieci trafiło do szpitala. Sprawę zbiorowego zatrucia bada sanepid.

60 harcerzy zatruło się salmonellą na obozie w ZalesiuŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
dcqiam0
dcqiam0

Młodzież, która przebywała na obozie w Zalesiu, w większości pochodziła z okolic Warmii i Mazur (Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna oraz Elbląga).

Pierwsze objawy zatrucia salmonellą zaczęły pojawiać się wśród kilkudziesięciorga uczestników pod koniec zgrupowania - ostatniego dnia oraz po powrocie do domu.

Jak powiedziała Elżbieta Łabaj z wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, informacja o zbiorowym zatruciu dotarła do sanepidu przed tygodniem, już po zakończeniu obozu.

dcqiam0

Dopiero po pobraniu próbek do badań udało się ustalić, że salmonella pojawiła się u większej liczby uczestników harcerskiego biwaku.

Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

Jak podkreśliła Łabaj, na szczęście ten szczep salmonelli nie powinien zagrażać życiu dzieci. Jednak stan pięciorga dzieci był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się pozostawić ich na obserwacji w miejscowym szpitalu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zatrucia. Sprawę wyjaśnia małopolski sanepid.

Źródło: WP, Gazeta Olsztyńska, Radio Zet

dcqiam0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcqiam0
Więcej tematów