Trwa ładowanie...
d47hfaw

60 harcerzy zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu

60 harcerzy z województwa warmińsko-mazurskiego zatruło się salmonellą na obozie w Zalesiu w Małopolsce. Pięcioro dzieci trafiło do szpitala. Sprawę zbiorowego zatrucia bada sanepid.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pięcioro dzieci trafiło do szpitala
Pięcioro dzieci trafiło do szpitala (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d47hfaw

Młodzież, która przebywała na obozie w Zalesiu, w większości pochodziła z okolic Warmii i Mazur (Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna oraz Elbląga).

Pierwsze objawy zatrucia salmonellą zaczęły pojawiać się wśród kilkudziesięciorga uczestników pod koniec zgrupowania - ostatniego dnia oraz po powrocie do domu.

Jak powiedziała Elżbieta Łabaj z wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, informacja o zbiorowym zatruciu dotarła do sanepidu przed tygodniem, już po zakończeniu obozu.

d47hfaw

Dopiero po pobraniu próbek do badań udało się ustalić, że salmonella pojawiła się u większej liczby uczestników harcerskiego biwaku.

Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

Jak podkreśliła Łabaj, na szczęście ten szczep salmonelli nie powinien zagrażać życiu dzieci. Jednak stan pięciorga dzieci był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się pozostawić ich na obserwacji w miejscowym szpitalu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zatrucia. Sprawę wyjaśnia małopolski sanepid.

Źródło: WP, Gazeta Olsztyńska, Radio Zet

d47hfaw

Podziel się opinią

Share
d47hfaw
d47hfaw