Trwa ładowanie...
dgf4u5m
dgf4u5m
wybory

6 agentów wśród bułgarskich kandydatów na eurodeputowanych

Na listach kandydatów na bułgarskich deputowanych w Parlamencie Europejskim jest sześciu byłych tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych - poinformował przewodniczący Komisji ds. teczek i ujawniania archiwów Eftim Kostadinow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dgf4u5m

Komisja sprawdziła w archiwach dane o 144 kandydatach, urodzonych przed 16 lipca 1973 roku. Lustracji nie podlegało 63 kandydatów urodzonych po tej dacie.

Na liście lewicy ujawniono dwóch kandydatów, związanych z dawnym wywiadem zagranicznym. Są to Ewgeni Kiriłow, który obecnie reprezentuje Bułgarię w PE i Bojan Czukow.

Wśród kandydatów tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód potwierdzono agenturalną przeszłość Junała Lutfiego, także obecnego posła do Europarlamentu.

dgf4u5m

Istnieją dane o współpracy z wywiadem wojskowym byłego szefa największej w kraju centrali związkowej - Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych Krystiu Petkowa. Kandyduje on z ramienia lewicowego Obywatelskiego Ugrupowania na rzecz Nowej Bułgarii. Z SB współpracowali także kandydat Związku Wolnych Demokratów Georgi Bełczew i kandydat Partii Zielonych Sewdalin Atanasow - podał Kostadinow.

Przyjęta w końcu 2006 roku bułgarska ustawa lustracyjna nie przewiduje zakazu pełnienia funkcji publicznych po ujawnieniu faktu współpracy. Z drugiej strony ordynacja wyborcza nie pozwala partiom na wycofanie kandydatów po zarejestrowaniu list w Centralnej Komisji Wyborczej, co nastąpiło w końcu ubiegłego tygodnia. Kandydaci mogą jednak wycofać się sami, jeśli uznają, że istnieją trwałe przeszkody w pełnieniu funkcji, do których zostali zgłoszeni.

Wybory 18 bułgarskich europosłów odbędą się 20 maja. Według wyników sondażu rządowego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, najwięcej badanych - 23% - zamierza oddać głos na kandydatów lewicy. Na partię mera Sofii Bojko Borysowa Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii głosowałoby 16% ankietowanych, a na nacjonalistyczną Atakę i turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód - po 8%. Liberalny Narodowy Ruch Symeona II i centroprawicowy Związek Sił Demokratycznych mogą uzyskać po 4% głosów.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-17 kwietnia na grupie 1000 dorosłych obywateli.

Ewgenia Manołowa

dgf4u5m

Podziel się opinią

Share
dgf4u5m
dgf4u5m
Więcej tematów