ycipk-1uo4im
ycipk-1uo4im
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wybory

6 agentów wśród bułgarskich kandydatów na eurodeputowanych

Na listach kandydatów na bułgarskich deputowanych w Parlamencie Europejskim jest sześciu byłych tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych - poinformował przewodniczący Komisji ds. teczek i ujawniania archiwów Eftim Kostadinow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-1uo4im

Komisja sprawdziła w archiwach dane o 144 kandydatach, urodzonych przed 16 lipca 1973 roku. Lustracji nie podlegało 63 kandydatów urodzonych po tej dacie.

Na liście lewicy ujawniono dwóch kandydatów, związanych z dawnym wywiadem zagranicznym. Są to Ewgeni Kiriłow, który obecnie reprezentuje Bułgarię w PE i Bojan Czukow.

Wśród kandydatów tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód potwierdzono agenturalną przeszłość Junała Lutfiego, także obecnego posła do Europarlamentu.

ycipk-1uo4im

Istnieją dane o współpracy z wywiadem wojskowym byłego szefa największej w kraju centrali związkowej - Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych Krystiu Petkowa. Kandyduje on z ramienia lewicowego Obywatelskiego Ugrupowania na rzecz Nowej Bułgarii. Z SB współpracowali także kandydat Związku Wolnych Demokratów Georgi Bełczew i kandydat Partii Zielonych Sewdalin Atanasow - podał Kostadinow.

Przyjęta w końcu 2006 roku bułgarska ustawa lustracyjna nie przewiduje zakazu pełnienia funkcji publicznych po ujawnieniu faktu współpracy. Z drugiej strony ordynacja wyborcza nie pozwala partiom na wycofanie kandydatów po zarejestrowaniu list w Centralnej Komisji Wyborczej, co nastąpiło w końcu ubiegłego tygodnia. Kandydaci mogą jednak wycofać się sami, jeśli uznają, że istnieją trwałe przeszkody w pełnieniu funkcji, do których zostali zgłoszeni.

Wybory 18 bułgarskich europosłów odbędą się 20 maja. Według wyników sondażu rządowego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, najwięcej badanych - 23% - zamierza oddać głos na kandydatów lewicy. Na partię mera Sofii Bojko Borysowa Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii głosowałoby 16% ankietowanych, a na nacjonalistyczną Atakę i turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód - po 8%. Liberalny Narodowy Ruch Symeona II i centroprawicowy Związek Sił Demokratycznych mogą uzyskać po 4% głosów.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-17 kwietnia na grupie 1000 dorosłych obywateli.

ycipk-1uo4im

Ewgenia Manołowa

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1uo4im

ycipk-1uo4im
ycipk-1uo4im