Trwa ładowanie...
wypadek

5 Polaków opuściło szpital, 2 osoby wciąż walczą o życie

Pięcioro Polaków, rannych w niedzielnym wypadku autokaru pod Berlinem, wypisano z niemieckich szpitali - podały władze landu Brandenburgia. Dwie z nich przyjechały do Polski - poinformował wicedyrektor szpitala w Szczecinie Marek Sell. Według polskich służb dyplomatycznych, stan pozostałych poszkodowanych nie pogarsza się, ale dwie osoby wciąż walczą o życie.
Share
5 Polaków opuściło szpital, 2 osoby wciąż walczą o życie
Źródło: AP
d1r9nx3

Rodziny ofiar i rannych wróciły do Polski - zobacz zdjęcia

W szpitalach jest jeszcze 23 poszkodowanych. W niedzielę i w poniedziałek szpitale w Niemczech opuściło w sumie osiem osób, które nie odniosły obrażeń bądź zostały lekko ranne. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa w ministerstwie spraw wewnętrznych w Brandenburgii, w poniedziałek matka zabrała ze szpitala rannego 13-letniego chłopca. Do tej pory policja o tym nie informowała.

Według polskich służb dyplomatycznych stan pozostałych poszkodowanych nie pogorszył się przez noc. Wiceminister spraw wewnętrznych Brandenburgii Rudolf Zeeb poinformował, że dwie ciężko ranne osoby nadal walczą o życie. Pięcioro rannych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

d1r9nx3

We wtorek rano szpital w Bad Saarow we wschodniej Brandenburgii opuściły dwie lżej ranne osoby, które polską karetką pogotowia przewieziono do Polski. Rzeczniczka szpitala w Bad Saarow we wschodniej Brandenburgii odmówiła podania informacji o obrażeniach tych pacjentów. Powiedziała jedynie, że ich stan pozwalał na transport i mogły one samodzielnie siedzieć.

W późniejszych godzinach wypisano troje poszkodowanych, którzy byli pod opieką kliniki Hedwigshoe w Berlinie.

Sell powiedział, że dwie osoby dotarły do szpitala w Szczecinie-Zdunowie i są badane na izbie przyjęć. Po ocenie ich stanu zapadną decyzje odnośnie ich dalszej hospitalizacji.

Jak poinformował na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, do tego szpitala będą trafiać po powrocie do kraju wszyscy poszkodowani w wypadku. Tu zostaną przebadani.

d1r9nx3

- Nie chodzi nam bynajmniej o weryfikację opinii niemieckich lekarzy, ale chcemy się zorientować, jakie dalsze leczenie i rehabilitację będzie należało podjąć w poszczególnych przypadkach- powiedział wojewoda.

Według prokuratury w Poczdamie, trwa identyfikacja ofiar śmiertelnych. Do rana we wtorek potwierdzono tożsamość ośmiu z 13 ofiar. Policja zakłada, że do identyfikacji potrzebne będą analizy próbek DNA. Dopiero po zakończeniu wszystkich obdukcji prokuratura wyda zgodę na transport ciał do Polski.

Prokuratura prowadzi śledztwo o nieumyślne zabójstwo przeciwko kobiecie, która prawdopodobnie spowodowała niedzielny wypadek. Prowadzony przez nią mercedes wpadł w poślizg przy wjeździe na autostradę A10 i najechał na polski autokar, który uderzył w filar wiaduktu. Według rzecznika prokuratury Ralfa Roggenbucka, przesłuchano już dwóch pasażerów mercedesa.

Roggenbuck nie chciał odnieść się do doniesień niemieckich mediów, że prawdopodobna sprawczyni wypadku jest policjantką. Także berlińska policja nie potwierdziła i nie zaprzeczyła tej informacji.

d1r9nx3

Podziel się opinią

Share
d1r9nx3
d1r9nx3
Więcej tematów