Malala Yousafzai
Choć jej nazwisko wcale nie jest trudne do zapamiętania, sama mówi o sobie, raczej używając jedynie imienia: Malala. Nawet jej autobiografia nosi tytuł "Jestem Malala". A co takiego ta 16-letnia Pakistanka zrobiła, że wydawane są o niej książki? Po pierwsze, miała odwagę pisać o życiu dzieci i kobiet pod twardymi rządami talibów na plemiennych terytoriach Pakistanu. Jej blog dla BBC Urdu nie umknął też uwadze radykałów, którzy chcieli uciszyć dziewczynkę jesienią 2012 r., strzelając jej w głowę i kark.
I tu pojawia się "po drugie": za siłę - Malala przeżyła atak i wcale nie zamierzała się dać zastraszyć talibom. Nastolatka głosi, gdzie tylko może (a nie są to byle jakie salony, a forum ONZ czy Parlamentu Europejskiego): wspierajcie edukację dzieci i kobiet, ekstremiści bardziej boją się książek niż karabinów.
Na zdjęciu: Malala Yousafzai w towarzystwie byłego premiera Wielkiej Brytania Gordona Browna (po lewej) i prof. Timothy'ego O'Shea, rektora Uniwersytetu w Edynburgu, której uczelni nastolatka otrzymała honorowy dyplom; 19 października.