5 kluczowych kwestii podczas ocieplania dachu i poddasza
Źle ocieplony dom to wyższe rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację, dyskomfort termiczny mieszkańców, brak odpowiedniej akustyki w pomieszczeniach. Dlatego wybór właściwego materiału izolacyjnego i jego prawidłowy montaż mają istotny wpływ na energooszczędność budynku i komfort mieszkania.
24.01.2020 | aktual.: 03.06.2020 10:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
1 - Wybór dobrego materiału izolacyjnego
Zapewnienie komfortu termicznego i zdrowego mikroklimatu we wnętrzach to jedno z zadań izolacji. Wełna skalna spełnia najwyższe wymagania, skutecznie zatrzymując ciepło w budynku zimą, a latem utrzymując chłód. Produkty z wełny skalnej zachowują swoje właściwości w całym okresie użytkowania, a ich trwałość określa się na ponad 55 lat.
Jeśli chcemy, by nasz dom był nie tylko ciepły, ale i cichy, wybierajmy produkty izolujące wnętrza od hałasu zewnętrznego i wewnętrznego, niwelujące echo i wibracje. Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL jest bardzo skuteczna - może zmniejszyć nawet ośmiokrotnie hałas dochodzący z pomieszczenia powyżej.
2 - Bezpieczeństwo pożarowe
To jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze materiału izolacyjnego. W tym wypadku wełna skalna również doskonale zdaje egzamin. Jest to produkt wytwarzany w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Dzięki temu wełna skalna jest niepalna – ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1.
Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL jest odporna na temperaturę 1000°C. To oznacza, że wełna skalna ROCKWOOL nie pali się, a przy tym chroni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Poza tym nie przyczynia się do emisji toksycznego dymu, oraz nie tworzy płonących kropli.
3 - Paroprzepuszczalność izolacji
Tylko materiał izolacyjny, który jest paroprzepuszczalny zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Taką izolacją jest wełna skalna. Dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna, dom oddycha, a wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany i dach budynku. To chroni dom przed powstawaniem pleśni i grzybów, zapewniając przyjemny mikroklimat. Ponadto nowe ściany ocieplone wełną skalną wysychają nawet trzy razy szybciej, niż po ociepleniu materiałami nie odprowadzającymi wilgoci.
4 - Grubość warstwy izolacyjnej
Grubość warstwy izolacyjnej wiąże się z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, z których wynika, że minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla dachów to U<0,18 W/m2K. Jednak warto zwiększyć grubość izolacji dachu, ponieważ pamiętajmy, że od 2021 r. wejdą nowe wymagania i współczynnik U nie będzie mógł być wyższy niż 0,15 W/m2K. Zatem ocieplając budynek wełną skalną, układajmy warstwę minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych 35 cm.
5 - Kiedy układać termoizolację?
Ocieplenie dachu i poddasza układa się po zakończeniu prac konstrukcyjnych oraz po położeniu pokrycia dachowego i wiatroizolacji. Jest to więc etap, kiedy są już wykonane wszystkie mokre prace.
Do ocieplania dachu można przystąpić równocześnie z wykańczaniem pozostałych pomieszczeń albo odłożyć tę pracę na później. Połacie mogą bowiem pozostać przez dłuższy czas nieocieplone, pod warunkiem, że na stropie ostatniej kondygnacji ułoży się odpowiednio grubą warstwę termoizolacji.
Poddasza najlepiej ocieplać na końcu wszystkich mokrych prac. Wełną skalną prace te można wykonywać przez cały rok, bez względu na temperaturę i wilgotność powietrza. Wełna skalna jest bowiem stabilna wymiarowo zarówno w podwyższonej temperaturze 70C, jak i wilgotności powietrza 90%.