300 plus. Mija ważny termin. Te osoby otrzymają świadczenie później
Od początku lipca rodzice uczniów mogą składać wnioski o wypłaty z programu Dobry Start. Uprawnieni do świadczenia, otrzymają jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych. Osoby, które wciąż nie złożyły wniosku, powinny się pospieszyć. 31 sierpnia mija ważny termin, wpływający na termin wypłaty.
31.08.2023 08:54
Dobry Start, nazywany 300 plus to program skierowany do rodziców, których dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny. Wsparcie, wypłacane w jego ramach, ma wspomóc finanse opiekunów, nadszarpnięte wydatkami związanymi z zakupem wyprawki szkolnej. Kto może otrzymać pieniądze? Jak i do kiedy złożyć wniosek o 300 plus? Wypłatami zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Program Dobry Start 2023. Dla kogo 300 plus?
Dodatkowe środki, wypłacane w ramach programu Dobry Start są przyznawane dzieciom, które w danym roku rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach, jednak wyłącznie do ukończenia przez nie 20. roku życia (lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Środki z 300 plus nie są jednak wypłacane na dzieci, które uczęszczają do przedszkoli lub realizują roczne przygotowanie szkolne (uczęszczają do "zerówki"). Dobry Start nie przysługuje również studentom - może natomiast zostać wypłacone osobom, uczęszczającym do szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych - o ile spełniają wspomniane kryterium wieku.
Dobry Start 2023/2024. Kiedy składać wnioski? 31 sierpnia mija ważny termin
Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Jak jednak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko przesłanie dokumentów do końca sierpnia gwarantuje wypłatę pieniędzy najpóźniej 30 września 2023. Osoby, które złożą wnioski wraz z dokumentami później, czyli w okresie od września do listopada, na wypłatę świadczenia Dobry Start mogą czekać nawet 2 miesiące.
Dobry Start 300. Wniosek online? To jedyna droga
Wnioski o 300 plus, czyli wsparcie na wyprawkę szkolną można składać wyłącznie przez internet, za pośrednictwem jednego z czterech operatorów:
- aplikacji mZUS
- portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
- portalu Emp@tia
- bankowości elektronicznej.
Informacja o przyznaniu świadczenia z programu Dobry Start zostanie przekazana w skrzynce odbiorczej na PUE ZUS (również w przypadku, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia). Osoby nieuprawnione do 300 plus, otrzymają natomiast decyzję odmowną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.