300 plus: Zmiany w programie „Dobry start”. Sprawdź, komu i na jakich zasadach przysługiwać będzie świadczenie
300 plus: Rząd wprowadził zmiany w programie dobry start. Zobacz, czego dotycząkogo obejmie świadczenie i w jaki sposób należy złożyć wniosek
300 plus — zmiany w programie „Dobry start”
We wtorek, 9 lipca 2019 rząd przyjął projekt rozporządzenia o zmianach w programie „Dobry start”. Od teraz świadczenie obejmie wszystkich uczniów, bez względu na tym szkoły. Dzięki temu o 300 zł ubiegać się mogą również osoby uczęszczające do szkół policealnych oraz uczniowie szkół dla dorosłych. Należy zaznaczyć, że aby to rozwiązanie mogło objąć również nową grupę osób w roku szkolnym 2019/2020, wnioski o świadczenie będą mogli składać jedynie drogą tradycyjną (pocztą lub podczas wizyty w urzędzie). Jak wskazuje CIR, takie rozwiązanie nie spowoduje zmian w kryteriach wieku dziecka, któremu przysługuje świadczenie. Obejmie ono dzieci uczące się w szkołach do ukończenia przez 20 roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 24 roku życia.
300 plus — zmiany zaczną obowiązywać od 1 sierpnia
Projekt „Dobry start” wprowadził również możliwość ubiegania się o świadczenie poprzez system teleinformatyczny udostępniany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aktualnie wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną, poza drogą tradycyjną, można składać również online, przez kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia. Zmiany w projekcie „Dobry start” wejdą w życie we czwartek, 1 sierpnia 2019. Szacuje się, że w nadchodzącym roku szkolnym 300 plus trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi.